Müzik Piyasasına Yeni Servisler Çok Yaradı

Korsanın ağır bir darbe vurduğu müzik sektörünü online müzik servisleri destekliyor.

Çevrimiçi müzik dinleme konusunda Apple Music ve Spotify gibi pek çok uygulama yer alırken, müzik servisleri tarafından yapılan anlaşmalar son dönemlerde müzik piyasasına adeta doping etkisi yaptı. Piyasalarda yaşanan sorunlar nedeniyle ciddi bir darbe alan ve satış gelirleri giderek düşen sanatçılar, yaptıkları yeni anlaşmalar ile birlikte yeniden eski günlerdeki gibi yüksek ücretler kazanmaya başladı.

Konuyla ilgili yapılan son değerlendirmelerde özelikle yabancı ülkelerde çevrimiçi müzik uygulamaları tarafından yüksek ücretlerin verilmesi, sektöre hareketlilik katarken, korsanın etkisi de böylece hafifletiliyor.

Müzik dinleme servislerindeki fiyatların düşük olması, kişilerin bu servislerden yararlanmasını sağlarken, 10 TL’den başlayan aylık abonelik fiyatları ve aile aboneliği gibi seçeneklere ile birlikte kullanıcılar korsandan ziyade bu servisleri kullanıyor. Amerika’nın baz alındığı bir araştırmada müzik sektöründeki pazarın yüzde 57 büyüme yaşadığı belirtilirken, bu büyüme ile birlikte piyasa değeri 1.6 milyar dolara kadar çıkmış durumda. Bu da online müzik servislerinin sektöre nasıl bir katkı sağladığına en iyi örnek.

Bu büyümler ile birlikte gelecek adına umutlar da yeşerirken, önümüzdeki yıllarda sektörün eski günlere dönüp dönmeyeceği de merak ediliyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları