MoleScope ile Kansere Erken Teşhis

Dünya Dermatoloji Kongresi içerisinde sergile içerisinde olan MoleScope, Deri kanseri vakalarının erken teşhisini sağlayan ilk akıllı telefon aksesuarı olmak üzere karşımıza çıkarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Gerçekleştirilen ileri aşamalara erişmiş olan deri kanser vakalarının tedavi ihtimali yaklaşık olarak %15 civarındadır. Ortaya çıkan teşhisin mümkün olmuş olduğu durumlarda, Hastalığın yok olmasının şansı ise %98’e kadar yükseliş gösterir. Bu nedenle, Vücutta oluşan benlerin sık sık kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Bilgisayar Bilimcisi olarak görevine devam etmekte olan Maryam Sadeghi’nin geliştirmiş olduğu iOS uyumlu cilt kanseri analiz aracı MoleScope, İnsan vücudu üzerinde oluşan riski benlerin hızlı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlıyor. Cihaz, İçermiş olduğu mikroskop sayesinde algıladığı benlerin görünümünü hızlı bir şekilde analiz ederek ortaya çıkan veriyi DermEngine platformuna üye cilt doktorlarına aktarıyor.

MoleScope’un son tüketiciyle buluşmasına yönelik giriş seviyesi yaklaşık olarak 100$’dan satılıyor. Doktorları da beraberinde hedefleyin ileri düzeyuygulamanın versiyonu ise 200$’dan olarak belirlenmiş. Şimdilik ise iPhone 5 ve daha güncel modellerle karşımıza çıkmaya hazırlanan aygıtın Android platformunda uygun modellerinin de geliştirilmekte olduğunu uygun modellerinin de geliştirilmekte olduğu açıklanıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi