Mobil Kullanım Sağlıktan Ediyor!

Mobil kullanımın giderek artması özellikle gençlerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaya başladı.

Dünya genelinde mobil kullanımın artması gün boyu telefonların elden düşmemesine neden olurken bu durum pek çok sağlık sorununa da yol açıyor. Konu ile ilgili önemli bir açıklama Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Rehabilitasyon anabilim dalı başkanı Doçent Doktor Nilay Şahin tarafından yapılırken özellikle el ağrısı ve sinir sıkışması gibi rahatsızlıkların son dönemlerde çok daha arttığını ve bu durumun da yoğun bir şekilde telefon kullanmaktan dolayı gerçekleştiğini belirtti.

Ciddi Sorunlar Yaşanabilir!

İlerleyen teknolojiye bağlı olarak gençlerin bilgisayar başta olmak üzere cep telefonlarını kullanmaya başlaması pek çok eklem sorununa yol açıyor. El bilek ve dirsek ağrılarının yanı sıra özellikle bel ağrılarının yaşanması ve bel fıtığı gibi çeşitli risklerin ortaya çıkması nedeniyle uzmanlar özellikle genç yaştaki kişilerin uzun süreli kullanımlarda mutlaka belirli aralıklarla mola vermesi gerektiğini ifade ediyor. Konu ile ilgili açıklama yapan uzman Nilay Şahin gençlerin özellikle mesaj yazma nedeniyle çok yoğun kullanım nedeniyle sorunların yaşandığını ve bu şikayetlerin çözümünün de teknolojiden uzak durmak olduğunu söyledi.

Dikkatli Kullanılmalı

Nilay Şahin yaptığı açıklamalar ile birlikte önemli bir uyarıda bulunurken, sağlık sorunlarının yaşanmaması adına mutlaka cep telefonu ve bilgisayar kullanımlarının dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi