Microsoft'tan İtiraf: Treni Kaçırdık

Microsoft, bugüne kadar yaptığı tüm hamlelere rağmen istediğine ulaşamazken, sonunda markadan beklenen itiraf geldi.

Microsoft’un başına geçtikten sonra büyük beklentiler olmasına karşın özellikle mobil sektörde isteneni veremeyen Nadella, son katıldığı bir programda samimi itiraflarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda Microsoft için mobil dönemin artık sona geldiğini ve bundan sonraki süreç içerisinde diğer markalara yaklaşmanın çok mümkün olmadığını söyleyen Nadella, trenin kaçtığını belirterek, Microsoft’un yaşadığı durumu tek cümle ile özetledi.

Windows Phone ve Windows 10 Continuum gibi çok önemli atılımlarda bulunan Microsoft, tüm bu gelişmelere rağmen istediğini bir türlü alamadı. Üstelik Nokia gibi dünya markasıyla anlaşma sağlanmasına rağmen Microsoft’un istenen duruma gelmesinde Nokia dahi etkili olamadı.

Sanal Gerçekliğe Ağırlık Verilecek

Sanal gerçeklik konusunda ağırlık verileceğini belirten Nadella, geleceğin daha çok sanal gerçekliğe döneceğini ve bu nedenle Microsoft olarak bu alanda çalışmaların yoğunlaşacağını belirtti. HoloLens gibi çok önemli cihazları sektöre kazandırmayı başaran Microsoft bu konuda mevcut ürünlere ve yeni projelere güveniyor.

Microsoft’un 2016’daki Durumu Ne?

Microsoft’un yaşadığı durumu daha net anlamak adına yayınlanan son raporlara göz atmak yeterli. 2016’nın üçüncü çeyreği ile ilgili yayınlanan raporda mobil sektördeki durumun giderek kötüye doğru ilerlediği görülüyor. Çeyrekte sadece 2.3 milyon Lumia telefonu satan Microsoft için bu rakam dahi oldukça yüksek. Zira telefonlar 100 Dolar’ın altındaki etiket fiyatları ile satılırken, pek çok yeni kampanya da yapılarak kişilerin telefonları alması adına tüm şartlar zorlanıyor. Tüm bu çalışmalara rağmen ise Lumia satışları 2.3 milyon ile sınırlı kalmış durumda. Üstelik 2015 yılındaki 8.6 milyonluk satıştan 2.3 milyona kadar gerileme yaşanmış durumda. Bu açıdan 1 yıllık süreç içerisinde mobil sektörde yüzde 70’i aşan bir kayıp yaşayan Microsoft, raporlarıyla da mobil sektörün artık bittiğini gösteriyor. Bundan sonraki süreç içerisinde prestij için mobil sektörde üretimlerin devam etmesi beklense de Windows işletim sisteminin tercih edildiği süre boyunca markanın yüksek satış rakamlarına ulaşmasına çok ihtimal verilmiyor. Zira Windows işletim sistemi kullanım açısından kullanıcıların çok fazla ilgisini çekmezken, telefonlar da bu nedenle yarışa 1-0 geriden başlıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları