Microsoft Edge İle Flash İçeriklere Engelleyecek

Flash içerikler konusunda uzun zamandan beri çeşitli tartışmalar yapılırken flash içeriklere yeni bir darbe Microsoft’tan geldi.

Adobe Flash alt yapısı üzerine kurulan web siteleri ve içerikler için Microsoft’un da artık engelleme işlemlerine başladığı ve şu anda kullanıcıların onay vermeden flash içerikleri herhangi bir şekilde görüntüleyemeyeceği belirtildi.

Şu an için sadece beta sürümünde test eden kullanıcılarda fark edilen bu durum önümüzdeki dönemlerde güncellemeler ile birlikte tüm Windows kullanıcılarına sunulacak. Güncelleme sonrasında Microsoft Edge tarayıcısını kullanan kişilerin flash içeriğe sahip bir web sitesindeki içeriği görüntülemesi adına mutlaka izin vermesi gerekecek.

Başlangıçta Onay Verilecek

Başlangıç için onaylı bir şekilde flash içerikleri yayınlayacak olan Microsoft daha sonraki dönemlerde flash içerikleri tamamen engelleyebilecek. Flash için bu tür önlemlerin alınması flash içeriklerin oluşturulmasını da kısıtlarken kısa süre içerisinde tamamen içeriklerin engellenecek olması pek çok geliştiricinin flashı etmesini sağlayacak.

Flash içeriklerin ciddi güvenlik açıklarına sebebiyet vermesi ve aynı zamanda stabil bir şekilde çalışmaması bu tip önlemlerin alınmasını zorunlu kılarken Google ve Microsoft gibi sektör devleri tarafından uygulanacak olması flashı ciddi şekilde etkileyecek.

Şu an için üzerinde çalışılan yeni sistemin ne zaman kullanıcıları sunulacağı bilinmese de Microsoft Edge üzerinden flash içeriklere Microsoft’un ciddi bir darbe vuracağı şimdiden kesin bir şekilde görülüyor. Bu bakımdan bir ay sonra dahi bu özellik kullanımı sunulsa flash içerik için artık yolun sonuna yavaş yavaş gelindiği net bir şekilde söylenebilir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi