Microsoft Çalışanları İsyanda!

ABD'de Microsoft çalışanları kaçak göçmenlere sıfır hoşgörü politikası sebebiyle devletle yapılan işbirliğine son verilmesini istedi...


BBC Türkçe'nin haberine göre, ABD'de 100'den fazla Microsoft çalışanı yönetime açık mektup yayınlayarak Başkan Donald Trupm'ın kaçak göçmenlere "sıfır hoşgörü" politikası sebebiyle Amerikan Göçmen ve Gümrük Muhafaza (ICE) ile işbirliğine son verilmesini istedi.
Bu çalışanlar, ülkemize kaçak yoldan giren göçmenlerin çocuklarının ailelerinden alınarak başka yerlerde tutlması uygulamasını eleştirerek "Suç ortağı olmak istemiyoruz" dediler.

Microsoft'un şirket içi iletişim sistemindeki mesaj panosunda yer alan mektup New York Times'ta yayımlandı. Şirket, daha önce, Microsoft programlarının çocukların ailelerinden ayrıldığı uygulamayla ilgili projelerde kullanılmadığını duyurmuştu. Ancak şirketin ICE ile 19.4 milyon dolarlık bir sözleşmesi olduğu ortaya çıktı.

Şirket Ocak'ta bulut platformu Azure'un güvenlik ve mevzuat uyum uygulamalarında verilere ulaşılmasını kolaylaştırdığını açıklamıştı. Microsoft çalışanları şirketin CEO'su Satya Nadella'ya "ICE ve ICE'ye hizmet sağlayan diğer müşterilerimizle işbirliğine son verin" çağrısını yaptı.

Google CEO'su Sundar Pichai Twitter mesajında ailelerinden ayrılan çocuklarla ilgili haber ve fotoğrafların 'yürek parçalayıcı' olduğunu yazarken, Apple'ın CEO'su Tim Cook, "Hükümetimizi ülkemizin değerlerini yansıtan daha iyi, daha insanî yöntemler bulma konusunda birlikte çalışmaya davet ediyorum" dedi.

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg de "Çocukların seslerini duymak ve fotoğraflarını görmek içimizi burkuyor. Her toplumda çocuklar en korumasız insanlardır" diyerek hükümete derhal bu uygulama son vermesi çağrısında bulundu. AirBnB, Twilio ve Box'un yöneticileri de uygulamayı kınayan açıklamalar yaptı.


Buna benzeyen bir olay daha öncede Google'ın başına geldmişti. Geçtiğimiz aylarda benzer bir olay Google'da da yaşanmıştı. Şirketin binlerce çalışanı, Google'ın ABD ordusu için geliştirilen bir projede yer almasına tepki gösterdi. Çalışanlar, Google'ın üst düzey yöneticisi Sundar Pichai'ye gönderdikleri mektupta, şirketin, ABD ordusu için geliştirilen bir yapay zeka projesinde çalışmaya son vermesini talep etti. Tepkiler sonrasında Google projenin rafa kaldırıldığını açıklamıştı.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları