Microsoft Apple'ın Tekelini Kırabilecek Mi?

Microsoft tarafından geliştirilen yeni bilgisayarlara Surface adı verilirken bu bilgisayarlar sektördeki güçlü durumda olan MacBook’lara iddialı bir rakip oldu.

Yıllardan beri bilgisayar sektörünün en çok ilgi çeken modelleri Apple tarafından üretimi gerçekleştirilen MacBook serisi olurken bugüne kadar Apple’a karşı önemli bir modelin sunulmaması MacBook serisinin daha da güçlenmesini sağlamıştı. Fakat gelen son bilgilerde MacBook için önemli bir gelişmeden bahsedildi. Öyle ki Microsoft tarafından piyasaya sunulan yeni cihazların yüksek özelliklerde olması ve MacBook serisi ile yarışabilecek kapasitede olması sektörde yeni bir rekabet başlattı.

Apple’ın Tekeli Kırılacak

Bu her ne kadar Apple adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmese de Apple’ın sektördeki gücünün kırılması ve fiyatların da düşük düzeylerde çekilebilmesi adına kullanıcılar için ciddi bir şans olarak değerlendiriliyor. Bu bakımdan MacBook ile Surface modellerinin kıyasıya bir rekabet içerisine girmesi kuşkusuz kullanıcılar için cazip bir seçenek yaratacak. Üstelik bu konudaki beklentiler çok daha yakın bir tarihte karşılanacak gibi duruyor. Öyle ki Microsoft tarafından yapılan son açıklamalarda özellikle Macbook cihazlara sahip olan kullanıcılara çağrı yapıldı.

Microsoft’dan Davet

Yapılan çağrılarda MacBook kullanıcısı olup Surface serisini geçiş yapmak isteyen kişilere özel bir indirimin sağlanacağı belirtildi. Özellikle hediye çekinin verilecek olması ve 600 dolara varan hediyelerin kullanıcılara sunulması değişim için teşvik edici bir durum yaratıyor. Bu açıdan Microsoft tarafından yapılan bu hamle sektörde tüm dikkatlerin yeni cihazlara çevrilmesini sağladı.

Kampanyanın kullanıcılar tarafından ilgi görmesi ise Apple’ın satış rakamlarını düşürecek durumda. Bu bakımdan şu anda tüm gözler kullanıcıların iki bilgisayar serisi arasından hangisini seçeceğine çevrilmiş durumda. Surface serisinin yeni olması ve Microsoft tarafından sunulması özellikle Microsoft’a yakın kullanıcıların yeni bilgisayar modellerini tercih etmesini sağlayacak. Önümüzdeki dönemlerde kullanıcıların tercihlerine bağlı olarak sektörde oldukça hareketli günlerin yaşanması bekleniyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları