MacOS Mojave Yayınlandı!

MacOS Mojave'de yeni bir Karanlık Mod, masaüstünü kullanıcı içeriğine odaklayan çarpıcı ve yeni bir görünüme dönüştürüyor.

Apple son zamanlarda masaüstü işletim sisteminin yepyeni bir versiyonunu duyurdu ve şimdi bu yıl içinde halka açık bir lansman öncesi betalarla ilerliyor.

Apple, resmi olarak MacOS 10.14 Mojave'nin ikinci geliştirici betayı bugün itibariyle açtı. Güncellemek için kayıtlı geliştiricilerin Mac App Store'a gitmeleri ve yeni yazılımı uygun sertifikalarla birlikte makinelere yüklemeleri yeterlidir. MacOS 10.14 ayrıca Apple Developers Center'dan indirilebilir ve yüklenebilir.

MacOS Mojave için başlıca yeni özellikler şunlardır:

Karanlık Mod: Apple sonunda uygun bir Karanlık Modu macOS içine entegre ediyor. Bu, Apple Müzik, üst menü çubuğu ve diğer sistem düzeyinde alanlar dahil olmak üzere uygulamalara uygulanacaktır.

Dinamik Masaüstü: Gün içinde, sabahtan başlayıp akşamları masaüstünde dinamik bir şekilde değişecektir. Duvar kağıdı esasen günün saatine göre değişecektir.

Masaüstü Yığınları: Bu, öğelerin daha kolay yönetilebilir dijital yığınlarda hızla yığılmasına olanak tanıyan organizasyon ve sıralama ile yardımcı olacaktır. Bu otomatik olarak ele alınır.

Güncellenmiş Finder: Finder, yeni bir galeri görünümünde içerik görme yeteneği dahil olmak üzere iyileştirmeler alıyor. EXIF verilerini bu yeni Finder'da da görmek mümkündür.

Hızlı Bakış Güncellemesi: Hızlı Bakış özelliği, gerektiğinde kolay ve erişilebilir değişikliklere olanak tanıyan yeni bir İşaretleme aracı ediniyor.
Süreklilik Kamerası: Apple, Süreklilik Kamerası ile MacOS Mojave'de Süreklilik özelliğini geliştiriyor. MacOS'ta kamera girişi gerektiren herhangi bir uygulama kamerayı iPhone'unuzda tetikleyebilir.

Örneğin, düzenlemeyi yaptığınız bir resme selfie eklemeniz gerekiyorsa, kamerayı iPhone'unuzda açmak ve fotoğraf çekmek için Continuity Camera'yı kullanabilirsiniz. Bu fotoğraf daha sonra hemen macOS'taki uygulamaya gönderilir. Apple, son olarak Haberler, Stocks uygulaması ve Voice Memo gibi uygulamaları Mac'e taşıyor.

Güvenlik İyileştirmeleri: Apple, MacOS Mojave ile kullanıcı verilerine ve gizliliğe daha fazla önem veriyor. Şimdi, herhangi bir uygulama konum, mikrofon, mesaj geçmişi, iTunes cihaz yedekleri, sistem çerezleri ve daha fazlası için açıkça talep etmek zorunda kalacak.
MacOS 10.14 Mojave için yeni özellikleri için önümüzde uzunca bir zaman var.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları