Lynda.Com Saldırı Altında!

Kısa süre önce çok ciddi bir saldırı alan ve hesaplarının çalınması ile birlikte gündeme Gelen Linkedin'de bir saldırı olayı daha yaşandı. İşte detaylar.

Yaklaşık 4 yıl önce bir saldırı grubu tarafından sistemlere yapılan saldırı sonucunda sistemdeki kullanıcıların bilgileri çalınırken özellikle bu durum markanın ciddi bir prestij kaybetmesine yol açmıştı. Yaşanan bu olay sonrasında gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak sistemlerin iyileştirildiği belirtisi de geçtiğimiz günlerde yapılan yeni duyuruda yeni bir saldırının daha gerçekleştirildiği duyuruldu.

Özellikle marka tarafından geçtiğimiz günlerde satın alması yapılan ve kullanılan yeni eğitim sistem bu sefer hedefe dahil edildi. Sistemdeki 550 bin kişinin hesaplarının ele geçirilmesi kısa süre içerisinde duyuldu.

Microsoft Olaya Dahil Oldu

Konu ile ilgili Microsoft tarafından tüm kullanıcılara önemli bir bilgilendirme mesajı gönderilirken kullanıcıların en kısa süre içerisinde sisteme girmesi ve sisteme giriş yaptıktan sonra üyelik için şifre değişikliğini yapması istendi. Şu an için 9.5 milyon kullanıcının hesabının bulunduğu sistemde sadece 550 bin kişinin hesabının çalınmış olması büyük bir şans olarak değerlendiriliyor. Hangi hesapların saldırıdan etkilendiği ve kişilerin hangi bilgilerinin ele geçirildiği şu an için net olarak açıklanmadı. Fakat lynda.com sitesi üzerinde hesabı bulunan herkesin mutlaka sisteme giriş yaparak hesabını kontrol etmesi ve şifrelerini değiştirerek gerekli güvenliği sağlaması gerekiyor. Yapılan resmi açıklamalarda bu konuda önlemler üzerinde detaylar paylaşılmadığı gibi özellikle bundan sonraki süreçte nelerin yaşanacağı ve sistem güvenliğinin nasıl sağlanacağı merak ediliyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi