Kalp İçin Büyük Adım! Yapay Kalp Kası Üretildi!

Türk bilim insanları, kalp üzerinde yaptıkları çalışmaları sonuçlandırdı. Çalışmalar sonucunda yapay kalp kası üretilmesi başarıldı.

Kalp rahatsızlıklarının tedavisi ve özellikle kalıtsal olarak görülen hastalıkların önlenebilmesi adına Türk bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarda çok iyi bir sonuç elde edildi. Çalışmalar ile ilgili yapılan açıklamalarda yapay kalp kasının üretildiği açıklandı. Yapay olarak oluşturulan doku ile birlikte kolay bir şekilde rahatsızlıkların önlenebildiği belirtilirken, konuyla ilgili resmi açıklama da yapıldı.

Yapay Kalp Kası Dokusu!

Prof. Dr. Volkan Tuzcu’nun önderliğinde gerçekleştirilen çalışmalarda özel bir teknik kullanıldı. Nobel ödülü de almayı başaran Yeniden Programlama tekniği doğrultusunda yürütülen çalışmalarda yapay kalp kasının üretilmesi yoğun denemeler sonucunda başarılırken, konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Volkan Tuzcu, ortaya çıkan sonucun kalp rahatsızlıklarında artık çok daha avantaj sağlayacağı ve pek çok hastanın yaşadığı sorunun ortadan kaldırılacağını söyledi.

Laboratuvar ortamında yapılan üretim ile bilrikte hasta kökenli ve uyarılmış kök hücre kaynaklı kalp kas dokusunun üretildiği açıklanırken, bu dokular sorunlu bölgelere nakil edilerek, dokunun onarılması sağlanıyor.

TÜBİTAK Destekliyor!

Medipol Üniversitesi Rejeneratif ve Restoratif Tıp Araştırmaları Merkezi (REMER) çalışma alanlarında gerçekleştirilen özel çalışmalara TÜBİTAK’ın da destek vermesi ile birlikte çok daha gelişmiş imkanlar sağlanmış durumda.

Çalışmaların önümüzdeki dönemlerde uygulanması bekleniyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi