Kafein Sanıldığı Kadar Masum Değil

Kısa vadede oldukça etkili bir avantajlara sahip olan kafein, Uzun vadeli neticeler için oldukça tehlikeli sonuçlar doğruyor.

Kısa vadede oldukça etkili bir avantajlara sahip olan kafein, Uzun vadeli neticeler için oldukça tehlikeli sonuçlar doğruyor. TalentSmart’ın bir milyondan fazla kişinin üzerinden yapmış olduğu araştırmalar sonucunda bir milyondan fazla kişide ortaya çıkarılan verilere göre kafein sandığımız kadar masum değil. Yapılan araştırma içerisinde çıkarılan en büyük sonuç ise duygu kontrollerinde zayıflama olduğu ortaya çıktı.

Hayatında uzun bir dönem boyunca kafein kullanan insanların önemli kısmı, Kafeinin uyarıcı beraberinde dikkat arttırıcı özelliklerinin var olduğunu düşünüyor. Yapılan çalışmalar içerisinde bunun doğru olduğu kanıtlanıyor. Kafein tüketen bir kişi kavramsal kabiliyetlerini arttıran aynı zamanda odaklamaya karşı iyi bir sonuç gösteriyor fakat ortaya çıkan bu yapı sadece kısa süreliğine etkili oluyor.

Devamında ise bu alanda yapılan araştırmalarda dikkat çekmeyen nokta, Kafein tüketicilerin kafein rutinlerini göz önüne almaması olması. Johns Hopkins Tıp Okulu’nun yapmış olduğu güncel araştırmalar içerisinde, Kahve tüketenlerin yoksunluk halindeki bilişsel davranışlarında düşüşün oldukça ciddi oranlarda olduğunu öne sürüyor.

Adrenalin Etkisi

Kafeinin vücuttaki adrenalin miktarını yükselttiğini uzun yıllardır dillerde dolanan bir gerçek. Adrenalin orijinin olarak, Kavga ve kaçış gibi durumlarda vücut üzerinde kendisini belli eden bir hormon. Bu nedenle kafein vücuda aniden hakim olmaya başlayan durumlarda kişilerin, Rasyonel düşünme kabiliyetlerini etkiliyor. Bu madde bir tehlike anında etki gösterse de iş arkadaşınıza bir mail atma sürecinde aynı tepki sürecini vermez. Duygusal alanlarda oldukça kötü sonuçlar doğurarak tepkime sürecinde değişiklik gösteriyor. Kan basıncını oynatarak kalp içerisinde dengesizlik sağlıyor bu sebeple kalp krizine yol açabiliyor.

Uykudaki Sessiz Düşman

Uyku sürecinde insan vücudu bir bakıma şarj olma hali anlamına geliyor. Gün içerisinde yaşanan tüm zihinsel faaliyetler belli süreçlerin neticesinde işlenerek, Ertesi güne ilişkin temiz bir zihinle başlamayı sağlıyor. Uyku sürecine girilmeden önce kullanılan kafeinler uyku vakitlerinde oldukça kötü bir salınım salgılayarak beraberinde tehlikeli duruma sokuyor.

Rapid Eye Movement denilen bir kavram ile uyku dilimindeki verimini düşüren kafein, Ertesi güne oldukça düşük bir mod içerisinde başlamanıza sebep oluyor. Kafein bırakma sürecinde tamamen bırakmanız değil tüketim miktarını azaltarak bırakmanız sizin için daha da avantajlı olacaktır.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi