Juno Jüpiter'den İlk Fotoğrafı Gönderdi

En büyük gezegen olarak kabul edilen Jüpiter’e gönderilen uydudan ilk görüntüler gelmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Jüpiter'e NASA tarafından gönderilen ve tüm dünya genelinde yer bulan yeni projede ilk sonuçlar alınmaya başlandı. Gezegene yollanan uzay aracına Juno adı verilirken Juno tarafından çekilen fotoğraflar özel sistem üzerinden Nasa'ya gönderildi.

5 Temmuz’da İlk Fotoğraf Geldi

Fotoğraf 5 Temmuz tarihinde çekildiği belirtilirken yörüngede görevine başlayan Juno ilk görevini de başarılı bir şekilde tamamladı. Fotoğrafta sıra dışı herhangi bir ize rastlanmazken Jüpiter'in aylarından olan 3 ayı; Io, Europa ve Ganymede fotoğrafta gözüktü. Çekilen fotoğraf 4.3 milyon kilometre uzaklıktan dünyaya ulaştırılırken fotoğraf büyük ilgi gördü.

Juno Jüpiter’i Aydınlatacak!

Yoğun olarak gazın bulunduğu Jüpiter’de bu gaz kütleleri görülürken aynı zamanda da atmosfer bandı da oldukça dikkat çekici. Jüpiter'in yörüngesine gönderilen ve Jüpiter'i üzerinde araştırmalar yapacak Juno şu anda gezegeninin yörüngesinde dönmeye devam ederken önümüzdeki günlerde yörüngenin en uzak noktasında yer alacak.

En Yakın Noktaya Gelecek

Ağustos ayına doğru Juno’nun Jüpiter’e en yakın noktada planlanırken, Juno buradan yapacağı çekimler ile birlikte daha fazla detaya sahip olunmasını sağlayacak. Yeni uzay aracı, Jüpiter'e en çok yaklaşan uzay aracı olma başarısını da gösterecek. Yapılacak çalışmalar ile birlikte gezegene dair pek çok farklı detayın öğrenilmesi ve bugüne kadar ortaya çıkarılmamış pek çok özelliğinin de ortaya çıkarılması bekleniyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları