Japonya Yörüngedeki Çöpleri Toplayacak!

Japonya uzaydaki çöplerin toplanması amacıyla özel olarak bir ekip oluşturuyor. İşte konu ile ilgili detaylar.

Uzay çalışmalarında büyük bir engel teşkil eden uzay çöpleri Japonya tarafından özel bir sistem ile toplanacak. Uzay çöplerinin toplanması uzay çalışmalarının daha rahat bir şekilde yapılmasını sağlayacağı gibi özellikle astronotların yaşam tehlikesini ortadan kaldıracak.

Dünyanın yörüngesinde çok hızlı bir şekilde dönen çöplerin temizlenmesi amacıyla özel olarak bir çalışma gerçekleştirecek olan Japonya tüm bu çalışmalarıyla şimdiden dünya genelinde ilgi görmeyi başarmış durumda. Yapılacak çalışmada özel bir sistemin kurulacağı belirtilirken 700 metre uzunluğundaki hurda toplayıcının tüm çöpleri toplayacağı ve hızını yavaşlatarak yörüngeden dışarı çıkaracağı belirtildi.

Sistem Göreve Hazır!

Özel uzay merkezinden fırlatılmış olan hurda toplayıcının önümüzdeki dönemlerde çöp toplamaya başlayacağı belirtilirken tüm bu çalışmaların başarıya ulaşması halinde sadece Japonya için değil tüm dünyada yapılacak uzay çalışmalarında kolaylık sağlanmış olacak. Özellikle dünya yörüngesine fırlatılan uydular ve roketler pek çok farklı metal parçasının çöp olarak yörüngede kalmasına neden olurken hızın saatte 28 bin kilometreye kadar çıkması bu metal parçaların ciddi tehlikeler yaratabilmesine yol açıyor. Tüm dünya çevresinden alınacak çöpler uzay çalışmaları için güvenli bir ortam oluşturulacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi