İşte Galaxy S4'ten Galaxy S7'ye: Kamera Evrimi

Galaxy S4'ten Galaxy S7'ye 4 farklı nesilde Samsung kamerada hangi değişiklikleri yaptı? İşte kısa bir bakış ile kamera özellikleri ve gelişimi.

Samsung'un amiral gemilerinde en iyi kameraların bulunduğu herkes tarafından bilinir. Yıllardır akıllı telefonlarda kamera konusunda sınırları zorlamak için mücadele eden Samsung, geri dönüp bakıldığında her yıl küçük de olsa kameralara çeşitli özellikleri eklemeyi ihmal etmemiş.

Galaxy S5 Dönüm Noktası

Galaxy S5'in piyasaya sürülmesi ile Samsung’un kamera iyileştirmeleri için daha ciddi bir atılım gerçekleştirdiği söylenebilir. ISOCELL adlı yeni bir teknoloji ile keskin ayrıntılar ve daha az renk kaybı sağlayan Samsung bu bakımdan S5 serisi ile daha da tatmin ediciydi. Galaxy S6 ise kameralara optik görüntü sabitleme olarak tanımlanabilen OIS modülü eklendi. Daha az titrek kamera ve daha kolay gece çekimleri OIS ile sağlanmıştı.S7’ye geçildiğinde ise faz algılama, otofokus sistemi ile birlikte çekimler çok daha kolay hale geldi.

İşte Galaxy S serisinde kullanılan kameraların 4 yıllık serüveni;

Galaxy S4 Galaxy S5 Galaxy S6 Galaxy S7
Çözünürlük 13 MP 16 MP 16 MP 12 MP
Piksel 1.14 μm 1.14 μm 1.14 μm 1.4 μm
Açıklık F2.2 F2.2 F1.9 F1.7
OIS - - Var Var
Sensör boyutu 1/3.06" 1/2.6" 1/2.6" 1/2.5"

Peki, Sonuç Ne?

Her kuşak önceki nesilden daha iyi bir kameraya sahip bir şekilde sunuldu. Özellikle Galaxy S5 ile Galaxy S6 sonrasında telefonlardaki kameralar çok daha başarılı. OIS modülü, daha geniş açıklık ve yeni görüntü kalitesinde kullanıcı deneyimini daha da arttırmış durumda. Bu bakımdan her bir cihaz ile kullanıcıların tatmin olduğunu söylemek mümkün.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi