iPhone Cihazlar Tehlike Altında!

Ortaya çıkan bir kod, Safari WebKit'i bozarak Safari kullanan birok iPhone modellerini tamamen çökertiyor...

iOS ara sıra yzılımsal sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Şimdi ise ortaya çıkan yeni bri kod ile iPhone modelinizi kaybedebilirsiniz.

Daha öncede ortaya çıkan açıklar sonucunda birçok iPhone modeli çökmüş kullanıcıların sinir krizi geçirmesine neden oldumuştu. Şimdi de 15 satırlık kod sayesinde yeni yöntem, iOS sistemin çökmesine hatta bir daha açılmamasına neden oluyor.

Araştırmacı Sabri Haddıuvhe tarafından ortaya atılan bu yöntem, Safari WebKit'i bozarak Safari kullanan birçok cihazı tamamıyla çökertiyor. iPhone, iPad, Apple Watch ve hatta Mac cihazlarda bile işe yarayan bu 15 satırlık kod, iOS 7 ve üzeri tüm cihazları etkileme özelliğine sahip.

iOS 12 beta sürümünde sorun yaratmayan bu kötü kod, muhtemel bugün itibariyle kullanıcılara dağıtılacak olan iOS 12 ile tamamen ortadan kaldırılmış olacak.

Cihazınızdan kişisel bilgilerinizi çalma veya farklı bir zarar verme gibi bir amacı olmayan bu kodlar, Safari'nin CSS kodlarını çözümlerken döngüye girmesine sebep oluyor. Bu durumda da cihazınız yeniden başlatılmak zorunda kalıyor veya tamamıyla çöküyor.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları