iOS 9'un Gelişmiş Özellikleri Dikkat Çekiyor

Her yıl neredeyse bir yarım bir de tam güncelleme alan iPhone cihazlarına baktığımız da firma güncelleme politikasını bozmuş durumda. Yapılan açıklamalar sayesinde iOS 9 güncelleme boyutunun az olmasıyla birlikte eski cihazlar da boy gösterebilecek.

Apple firmasının bu yıl içerisinde yapmış olduğu WWDC geliştiriciler etkinliği içerisinde tanıtımının gerçekleştirdiği aynı zaman da geride bırakmış olduğumuz günler içerisinde de ikinci beta versiyonu uda geliştiriciler için kullanıma sunan firma, iOS işletim sisteminin neredeyse yeni özelliklerini internet ortamında kullanıcılarına katmaya devam ediyor.

iOS 8’i destekleyen tüm cihazlara yakından baktığımız da yüklenebilecek olan cihazından en çok fazla dikkat edilen özelliği baktığımızı da güncellemenin boyutunun küçük olması. Firma tarafından yapılan bu işlemlerin hemen sonucunda anlaşılıyor ki kullanıcıların boyut sıkıntısını ortadan kaldırarak eski sürümlerde de bu tarz bir güncellemenin kullanılmasına imkan tanıyor.

Yapılan bir diğer yeniliğe bakacak olursak Spotlight ismine sahip olan arama özelliği sayesinde çok daha etkili bir arama sistemleriyle karşılaşacaksınız. Android cihazlar da boy gösterdiği gibi bir süreçtir cihaz içerisinde aynı zaman da web üzerinden ortak bir arama yapmak imkânını da bulunan Spotlight, Artık aramış olduğunuz sözcüklerle ilgili olarak hem uygulamaları aynı zaman da uygulama içeriklerini de hızlı bir şekilde arayacak.

Sık bir şekilde mesaj yazanlara bakacak olursak beklemiş olduğu özelliklerinden bir tanesi de Türkçe metin tahmini özelliği oldu. iOS 9 ile karşımıza çıkacak olan bu özellik oldukça etkili.

Android cihazlar da neredeyse bir süredir revaçta olan Türkçe öneriler kelimeler, İngilizce kelimeler de olmuş olduğu gibi birkaç harf yazıldığın da sizlere en yakın sözcükleri çıkartacak.

Uygulamaların arasından hızlı bir şekil de geçiş yapmanız sağlayan ara yüz üzerinde de değişiklik yapan firma, iOS 9 ile karşımıza ana ekran tuşuna iki kere basıldığında karşınıza çıkacak olan açık uygulamaların odluğu gibi 3ekranların birbirinin üzerinden duran uygulama kartları görüntüsüyle kullanıcıya görüntü yansıtmış.

Firma kullanıcıların neredeyse en çok beklemiş olduğu bir diğer özelliği ise günümüzün içeresinde en moda unsurlarından bir tanesi olarak şıramıza çıkan güç tasarrufu sayesinde etkili bir batarya kontrolleri sağlıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi