iOS 13 ile ebeveyn denetiminde sorun!

iOS 13.3 güncellemesindeki hata sebebiyle ebeveyn denetimleri sebebiyle Apple kolları sıvadı.

Çocuklar, kişi listesinde olmasına bakılmaksızın, Apple Watch'taki veya diğer geçici çözümlerde Siri'yi tetikleyerek kolayca herhangi bir numarayı arayabilir.

iOS 13.3 birkaç gün önce piyasaya sürüldü ve ebeveynlerine çocuklarının arayabileceklerini, mesaj gönderebileceklerini veya FaceTime'ı seçmelerini sağlayacak ilave iletişim sınırları sağlamak için yeni ebeveyn kontrolleri getirdi. Yeni özellik, çocukları kendi kişi listesine kaydedilmemiş herhangi bir numarayı arama veya mesaj atmalarını engelliyor. Ancak, yeni bir rapor şimdi bu kontrollerin tam olarak gerektiği gibi çalışmadığını detaylandırıyor. Çocukların kısa mesaj göndermelerini veya herhangi bir numarayı aramalarını sağlayan bu ebeveyn denetimlerinin geçici çözümleri vardı.

Neyse ki, Apple bu sorunla ilgili bir düzeltme üzerinde çalıştığını ve yaklaşan bir yazılım güncellemesinde kullanıma sunulduğunu açıkladı. CNBC tarafından hazırlanan yeni bir raporda, iOS 13.3 ile sunulan İletişim Sınırları özelliğinin, kişiler varsayılan olarak iCloud'a kaydedilmemiş olması durumunda, ilan edildiği şekilde çalışmadığı belirtiliyor. Çocuk bilinmeyen bir numaradan mesaj alırsa, numarayı adres defterine ekleyebilir ve sonra onu aramak, FaceTime veya metin olarak kullanabilir. Ayrıca, numara kişi listesinde olup olmadığına bakılmaksızın, bir Apple Watch'ta Siri'yi tetikleyerek herhangi bir numarayı arayabilir veya yazabilir.

Apple, hatayı onayladı ve yayına “Bu sorun yalnızca standart olmayan bir yapılandırmaya sahip cihazlarda ortaya çıkıyor ve bir geçici bir sorun. Tam bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz ve yaklaşan bir yazılım güncellemesinde yayınlayacağız. ” şeklinde açıklamasıyla kullanıcılara sorunu düzelteceğini açıklamış oldu.

Peki siz çocuklarınıza ebeveyn denetiminde telefon kullandırıyor musunuz?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları