iOS 13 güncellemesi alacak ve almayacak telefonlar!

Apple, uzun yıllar verdiği güncellemeleriyle bilinen bir şirket oldu. Ancak iOS 13'ü bazı cihazlar artık almak için yeterli değil.

Apple sadece iyi donanımı ve yüksek fiyatları ile değil aynı zamanda yıllarca süren yazılım desteğiyle de tanınmaktadır. Ancak, iOS 13 işletim sisteminde yapılacak olan güncelleme, tüm iPhone modellerinde bulunmuyor.

Son ana kesim Apple, yalnızca 64 bit özellikli iPhone'larla çalışan iOS 11 ile tamamladı. Yaklaşan ile 19 Eylül'de iOS 13 serbest bırakılması, bu yıl, Apple ürünlerinin sonraki line-up desteği kaybediyor.

Sonuç olarak, iPhone 5’lerin işletim sistemi sürümü, iPhone 6, iPhone 6 Plus artık güncellenmeyecek. IOS 13 ayrıca altıncı nesil iPod touch'ta kullanılamayacak. İOS 13 işletim sistemi bu nedenle en az bir iPhone SE, iPhone 6s veya iPhone 6s Plus gerektirir.

Ayrıca, neredeyse tüm Apple iPad'lerin kendi işletim sistemi olan iPad OS'si de bu yıl olacak. Bu, 30 Eylül’den başlayarak iPad 7’nin pazar kısmıyla ve hatta halihazırda 13.1 sürümü olarak piyasaya sürülecek. iPad OS, her biri 2013'ten itibaren ilk iPad Air ve ilk iPad Mini hariç hemen hemen tüm tablet modellerinde sunulacak. İPad işletim sistemini yükleyebilmek için bir iPad Air 2 veya 3 veya bir iPad mini 4 veya 5 gerekir. Tüm Pro modeller sistemlerini kolayca iOS 13.1'e yükseltebilir.

iOS 13'ü alacak iPhone cihazların listesi:

iPhone XS Max
iPhone XS
iPhone XR
iPhoneX
iPhone 8 Plus
iPhone 8
iPhone7 Plus
iPhone 7
iPhone 6s Plus
iPhone 6
iPhone SE

Peki sizin Apple cihazınız güncellemeden yararlanıyor mu?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları