Instagram'ın Değeri 100 Milyar Dolara Ulaştı!

Facebook'un sahibi olduğu popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram'ın piyasa değeri 100 milyar doları geçtiği öğrenildi...


Facebook tarafından 2012 yılında 1 milyar dolara satın alınan Instagram aradan 6 yıl geçtikten sonra 100 kat değer kazandı. Kapalı bir fotoğraf paylaşım ağı olarak kullanıma sunulan uygulama, kısa süre önce duyurduğu IGTV ile 1 saatlik videolara ev sahipliği yapan bir platform oldu.

Bloomberg Intelligence’in raporuna göre Instagram, Facebook’tan hızlı üye kazanıyor ve yılda 10 milyar dolarlık gelire ulaşmak üzere. Bu ay başında 1 milyar kullanıcıyı geçen Instagram, hazırlanan rapora göre son 12 ayda 10 milyar dolardan fazla gelir elde etmiş olabilir. Analist Jitendra Waral’ın hazırladığı bu rapora göre, Facebook’un ana sayfasından çok kullanıcı çeken uygulama, önümüzdeki 5 yılda 2 milyar kullanıcıya ulaşmayı başarak gibi görünüyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise Instagram kullanıcı kitlesinin Facebook’a göre daha genç olmasının reklamverenler tarafından olumlu karşılandığı bilgisi oldu. Bu yüzden Facebook anavatanında kullanıcı kaybederken, Instagram ABD’de bile büyümesini sürdürdü.

Önümüzdeki yıl boyunca Facebook’un gelirinin yüzde 16’sını oluşturacak olan Instagram için eMarketer verilerine göre önceki yıl bu oran yüzde 10,6’ydı. Waral, 2018 gelirlerinin büyük bölümünün bugün olduğu gibi ana sayfa akışındaki reklamlar olacağını, TV platformunun ise gelirde hatırı sayılır bir pay almak için çok genç olduğunun altını çizdi.

Facebook iştiraklerinden olan Instagram ve WhatsApp sosyal ağın tersine kullanıcı sayılarını artırıyor. Son yıllarda yaşanan ve Cambridge Analytica firmasının isminin karıştığı veri skandalları Facebook'un kullanıcı artışının azalmasına neden olmuştu. Özellikle gençler Facebook yerine Instagram gibi sosyal ağları tercih eder hale geldi.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları