İngiltere'den Sentetik Kan Projesi

İngiltere sınırları içerisinde ilk olarak sentetik kan yapım sürecine giriliyor. 2017 yılında bu kanlar insanların üzerinde uygulanacak.

Kan bağışı genellikle bazı hastalıklarda aynı zaman da yaralanmalarda oldukça büyük bir önem taşıyor. Fakat kan bu kadar önemli olsa bile bu tarz kan bağışında bulunmaların sayıları oldukça az olması nedeniyle kuruluşları oldukça zor duruma sokuyor. Dünya genelinde gerçekleşecek olan kan bağışlarının artmasını beklenmektense çok daha dikkat çekici bir çözüm yolu bulma sürecine giren İngiltere Ulusal Sağlık Servisi yapmış olduğu çalışmalar sonucunda insanların üzerinde sentetik kan testi uygulamasına hazırlanıyor.

Ortaya çıkarılacak olan yapak kanı üretmek için tekrardan bir insana gerek duyuluyor. Bağışçıların kanların da yer alan kök hücrelerden yararlanarak ortaya sentetik kan hücresi çıkartılabiliyor. Yaklaşık olarak 2017 yılında bazı insanlardan üretimi gerçekleştirilen sentetik kanın test edileceği aynı zaman da yapay hücrelerin insan vücudu içerisinde ne kadar süre hayatta kalabileceğini öğrenilmek için bir test sürecine girilecek.

Gerçekleştirilen tüm testler oldukça başarılı bir şekilde giderse önümüz de ki yıllar içerisinde oldukça farklı kan türlerinin laboratuvar ortamında geliştirileceği aynı zaman da hastalara da nakilleri gerçekleştirileceği dile getiriliyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi