İcra Takibi E-Devlet'te Sorgulanacak!

Vatandaşların birçok hizmeti bir arada kullanabildiği E-Devlet'e yeni bir özellik daha geliyor. İşte detaylar...


E-Devlet kapsamı altında birçok işlemlerinizi gerçekleştirmeniz son zamanlarda mümkün. E-Devlet bu özelliklerine bir yenisini daha ekledi. E-Devlet üzerinden "icra dosyası sorgulama" sayesinde vatandaşlar artık haklarında icra dosyasının olup olmadığını öğrenebilecekler.

Milyonlarca kişinin hayatını kolaylaştıran E-Devlet, birçok sevlet kurumu ve özel sektör ile beraber yaptığı iş birliği sayesinde bütün hizmetleri bünyesine eklemeye devam ediyor. Devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan kaliteli, hızlı ve güvenilir hizmet sunması için E-Devlet uygulamasına Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Başkanlığı (UYAP) hizmetleri kapsamında "icra dosyası sorgulama" hizmeti sunulacak.

İcra dosyası sorgulama uygulaması sayesinde, vatandaşlar haklarında başlatılmış olan bir icra takibi varsa, bu bilgiye kolaylıkla e-devlet kapısı üzerinden erişim sağlayabilecek ayrıca mevcut icra dosyalarının numarasını öğrenebilecekler.

e-devlet üzerinden icra sorgulaması nasıl yapılır?

e-Devlet’te Adalet Bakanlığı’nın “İcra Dosyası Sorgulama” başlığı altında açılan hizmet ile hakkınızda icra dosyası davası olup olmadığının sorgulaması yapılabiliyor. e-Devlet üzerinden icra dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. e-Devlet şifreniz yoksa bu hizmetten ve diğer hizmetlerden faydalanabilmek için en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

e-Devlet şifresi olan vatandaşlar, e-Devlet’in resmi internet sitesine T.C. Kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile giriş yaptıkran sonra arama butonuna “İcra Dosyası Sorgulama” yazdıktan sonra hizmeti görebilecekler.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları