İBB Başkanı Açıklama Yaptı!

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Mevlüt Uysal, Uber'in rahatlık sunduğunu ve yerlisini yaparak alternatif sunmak gerektiğini açıkladı...

Çalıştayın açılışında konuşma yapan İBB Başkanı Uysal, Uber ve taksiciler arasındaki gerginlik hakkında açıklamalarda bulundu. Taksicilerle, Uber uygulamasının arasındaki sürtüşmeye değinerek konuşmasına başlayan Uysal "Taksiye binden de bindiren de yerli ama o sistem sayesinde başkalarının aldığı kararlara uymak durumunda kalıyor. Bizde büyükşehir olarak onun yerlisini yaptık;İtaksi,,, Aslında sistem olarak düşünecek olursak aynı ama birisinde kararı ABD'de New York'ta birileri veriyor, diğerlerini ülkemizde bu konunun ilgilerinin oluşturduğu bir ekip veriyor.

Çok güzel ama bazen bakıyoruz. Yaklaşık 18 bin taksicimiz var dersek 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede Uber dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta Uber'cileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz.” dedi. Uber'in rahat ve konforlu olduğuna değinen Uysal, sözlerini şu şekilde sonlandırdı.

''Uber, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız. Ama o konforu yaşarken de yurtdışındaki bir insanın kararıyla taksicimiz ve içindeki müşteri birbiriyle kavga eder hale düşmemeli. Yemek, kartı, iş yerleri adına, çalışanlar adına bir rahatlıksa, yemeği yiyenle yemeği ikram edenle arasındaki o ilişkinin kararını çok uzaklarda birileri vermemeli. O konforu bizim de sağlayabilmemiz lazım.”

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları