Huawei'den Google olmadan da olur çıkışı!

ABD yaptırımlarına rağmen telefon satışlarında yükselen Huawei, Google servisleri olmadan da büyüme göstereceğini belirtti.

Huawei CEO'su Ren Zhengfei, şirketin Harmony işletim sistemi (OS) devreye girdiğinde, oradan geri dönüşü olmayacağından Google gibi şirketleri etkileyebileceği konusundaki uyarısını yineledi. Bununla birlikte Google olmadan da başarılı olabileceklerini söyledi. Ren yaptığı açıklamada yedekleme planından bahsediyor. Demek istediği Google’ın (Google Play Store, Maps, Gmail, Pay) ile rekabet edebilmek için Huawei’nin kendi mobil servislerine yaptığı önemli yatırım. Ve bunun da altını çizerek, uygulama geliştiricileri ve servis sağlayıcılarının ekosistemi için Android ve iOS'a üçüncü bir alternatif olabilir.

Salı günü CNN'ye verdiği röportajda Zhengfei, yaptığı açıklamalarla tüm dikkatleri üstüne çekti. Huawei, Google’a "alternatiflere başvurmak" zorunda kalırsa, yalnızca ABD şirketlerine zarar verir. Zhengfei, "Bu hepimiz için kritik bir an, umarım ABD hükümeti Amerikan şirketleri için en iyisini düşünür" dedi.

Huawei, yasaklara rağmen pazardaki konumunu korumayı başardı ve böyle iddialı konuşmasının sebebi bu olabilir.

Peki siz Huawei'in tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları