Huawei CEO’sundan yeni işletim sistemi açıklaması!

Huawei P40 serisi telefonlar, Android 10'u çalıştıracak ancak Google'ın uygulamaları ve hizmetleri olmadan çalışacak.

Huawei P40 2020 lansmanı onaylandı, hala Google hizmeti yok. Huawei CEO'su Richard Yu yaklaşan Huawei P40 ve P40 Pro telefonlarının piyasaya çıkış tarihini doğruladı. Şirket, 2020 yılının Mart ayının sonuna doğru cihazları Paris'teki bir etkinlikte piyasaya sürecek.

Mate 30'un Çin'e özel bir cihaz olmasına rağmen, Huawei'nin gelecek yıl P40 serisi için küresel bir sürüm planladığını biliyorduk. Dünya genelinde satışa çıkması planlanan telefonun yeni bir tasarıma, gelişmiş kamera daha iyi bir performansa sahip olacağını biliyorduk.

Huawei P40 işletim sistemi hakkında merak edilenler var elbette. Küresel bir yayılma olacaksa Google hizmetleri olmadan nasıl bir işletim sistemine sahip olacağı merak konusu oldu. Özellikle son günlerde ülkemizde yaşanan Google lisans iptal durumundan sonra kullanıcılar Huawei'ın nasıl bir işletim sistemine sahip olacağını merak eder oldu.

HarmonyOS isimli işletim sistemini geliştiren Huawei'nin P40 ailesi ile ilgili kararı açıklandı. P40 ve P40 Pro modelleri Android 10 tabanlı EMUI 10 ile gelecek. HarmonyOS destekli P40 serisi söylentilerine karşılık Yu'nun açıklaması her şeyi netliğe kavuşturmuş oldu.

Çin ve ABD arasında yapılacak olası bir ticaret anlaşması P40 ailesinin Google Mobil Servisleri ile gelmesi belki sağlanabilir ancak eğer bu anlaşma gerçekleşmezse telefonlar Huawei'nin Mobil Servisleri ile gelmesi bekleniyor.

Peki siz Huawei'ın kendi işletim sistemi üzerinde durması hakkında ne düşünüyorsunuz?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları