Gümrük Muafiyetinde Yeni Karar!

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre gümrük muafyeti, 30 euro'dan 22 euro gibi bir fiyata düşürüldü...

Resmi Gazeteye göre, Bakanlar Kurulu kararında "Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişi posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen bedeli gönderi başına toplam 22 euro'yu geçmeyen eşya ile 150 euo'yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsuz kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır" ifadesinde bulundu.

Yurtdışından yapılan alışverişlerde belli bir limitte gümrük muafiyeti uygulanıyordu. Eskiden 75 euro olan bu limit geçtiğimiz yıllarda 30 euro'ya kadar düşmüş ve yurtdışından alışveriş yapan vatandaştan fazlasıyla vergi alınmaya başlamıştı. Bugün alınan bir karar ile 30 euro olan bu limit tekrardan 22 euro'ya indirildi.
1.500 euro'yu geçmemek kaydıyla yurtdışından gelen ürünler için;kitap gibi basılı yayınlarda yüzde 8 ve özel tüketim vergisine tabi diğer bütün ürünler için yüzde 20 tekve maktu vergisini alacağını duyurdu.
Online alışveriş sitesi Amazon'un gümrük muafiyeti limiti 30 euro olduğu için 29 euro ve üzeri ürünleri ücretsiz kargoluyordu. Fakat bu limitin 22 euro gibi yok denebilecek bir limite düşürülmesi Amazon'un değişiklik yapmasına sebep olabilir.
dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları