Google'dan Acil Konum Hizmeti Geliyor

Google tarafından yapılan son açıklamada Android işletim sistemlerine özel olarak acil konum hizmetinin sunulacağı belirtildi.

Kişilerin özellikle acil durumlarda destek alabilmesi adına konum hizmeti üzerinden kolay bir şekilde bildirim yollanmasını amaçlayan Google bu konuda oldukça önemli bir projeyi daha hayata geçirmeye çalışıyor. Android 2.3 ve üzerinde çalışmaya başlayacak olan bu özellik sayesinde Android'li cihazların yüzde 99’unun destekleneceği ve kişilerin acil durumlarda destek alabileceği belirtildi.

Operatör Desteği Gerekiyor

Sistemden yararlanabilmek adına şu an için yerel acil arama sisteminin desteklenmesi gerekirken telefonda bu özelliği bulunan kişiler kolay bir şekilde Google tarafından sunulacak acil konum hizmetinden faydalanabilecek. Acil konum hizmeti sayesinde kişiler görüşme yapmadan konum atarak acil yardım servislerinden yardım talebinde bulunabilecek. Bu durum özellikle zor durumda kalan ve herhangi bir görüşme yapamayacak durumda olan kişiler için ideal. Böylece kişinin yeri tespit edilerek kısa süre içerisinde ilk yardım gönderilerek kişinin bulunduğu zor durumdan kurtulması mümkün olacak.

Denemeler Başladı

Şu anda Birleşik Krallık ve Estonya gibi pek çok ülkede kullanılmaya başlanan özellik Vodafone tarafından destekleniyor. Bu bakımdan diğer bölgelerde de özelliğinin kullanılmasını kesin gözüyle bakılıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları