Google, Türkiye pazarı için önemli gelişme!

Google'ın Türkiye'den çekilmeyi düşünmedikleri açıklamasından sonra bugün önemli bir gelişmeler yaşandı.

Google, Türkiye pazarı için tüm yeni modellerin GMS lisanslarını askıya aldı. Google, artık Türkiye pazarına yönelik telefonlar için Google Mobile Services lisanslarını vermeyeceğini açıkladı. Bu sadece yerel üreticileri değil, tüm Android üreticilerini ilgilendiriyor. Bunun ABD-Çin ticaret savaşı ile hiçbir ilgisi olmadığını unutmayın, bu telefonlarda varsayılan arama motoru seçiminin üzerinde.

Mevcut modeller insanların zaten satın aldıkları ve hala mağazalarda bulunan telefonlar çalışmaya devam edecek. Ancak, Google’ın bir sorun olabilen işletim sistemi güncellemelerini de askıya aldığı görülüyor.

Bu, Rusya’nın Yandex’i bir şikayette bulunduğunda, Google’ın yazılım dağıtım anlaşmalarını varsayılan arama motorunu değiştirme seçeneğini kaldıracak şekilde değiştirdiğini söyleyerek başladı. Türkiye’nin rekabet otoritesi Yandex’i yendi ve Google’a 17.4 milyon dolar para cezası verdi. ABD’nin arama devi bazı değişiklikler yaptı, ancak Türk düzenleyiciyi tatmin etmediler (kullanıcılar hala varsayılan bir arama motoru seçemediler).

Google, Türkiye Ticaret Bakanı ve kararı değiştirmek için rekabet otoritesinin lideri üzerinde baskı uyguluyor. BTK, Google’ın hizmetlerini yerel rekabet pahasına zorlamak için arama ve reklamcılıktaki baskın konumunu kötüye kullandığını söyleyerek başka bir soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Peki siz Google'ın Türkiye piyasasından çekileceğini düşünüyor musunuz?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları