Google patronu maaşı ne kadar bilmiyor

Google İngiltere'de elde ettiği 18 milyar dolarlık gelire karşın 18 milyon dolar vergi ödemişti.

Bu ödenen trajikomik vergiden sonra İngiltere Kamu Hesapları Komitesi tarafından sorgulamalar başladı. Sorgulamalar esnasında Avrupa Google sorumlusu olan Matt Brittin'e maaşını sordular. Bu soru karşısında Brittin maaşının ne kadar olduğunu bilmediğini söyledi. Adam o kadar çok kazanıyor ki maaşını bilmiyor resmen.
Komite Başkanı Meg Hillier’in talebini “Eğer komite için bu kadar alakalı bir konuysa, elbette açıklarım” diye yanıtlayan Brittin, Hillier’in ısrarlı sorularına rağmen “ne kadar maaş aldığını açıklayamadığını, çünkü tam olarak ne kadar kazandığını bilmediğini” söyledi.

Hillier’in sert bir şekilde “Maaşınızın ne kadar olduğunu bilmiyor musunuz Bay Britton?” diye sorması, bakanlar arasında gülüşmelere sebep oldu.

Hillier, sorusuna “Dışarıda vergi verenler, bileşenlerimiz oldukça öfkeli; herhalde onlar sizin yaşadığınız dünyadan başka bir yerde yaşıyor ki – siz daha ne kadar maaş aldığınızı bile bize söyleyemiyorsunuz” diye devam etti.

Google’ın Avrupa lideri ise, “İnsanların yüzde üç vergi verdiğimiz yönündeki haberleri gördüğünde öfkelenmelerini anlıyorum. Ama doğru değil. Yüzde 20 vergi veriyoruz” dedi.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları