Google Nexus Hacklenemez Diyor!

Google, yeni telefon modellerinin güvenliğine o kadar çok güveniyor ki hacklemeyi başarana 200 bin dolar ödeyeceğini duyurdu.

Nexus modelleri ile piyasaya giriş yapan Google, bu modelleri ile piyasada ilgi görürken, markadan oldukça ilginç bir açıklama yapıldı. Şu anda Nexus serisini bırakarak Pixel adı verilen yeni bir telefon serisini piyasaya sunmaya hazırlanan Google, Nexus modellerinin güvenliğine çok güvendiğini açıkladı.

200 Bin Dolar Ödül Var!

Google Nexus hacklemeyi başaran kişi için oldukça yüksek bir ödül belirleyen Google, bu konuda 200 bin dolarlık ödülü resmen açıkladı. Yapılan bu açıklama sonrasında cihazın açıkları üzerinde pek çok kişinin çalışmaya başlayacağı tahmin edilirken, bu ödül Project Zero Güvenlik Yarışması kapsamına alındı. Ödülün bu kadar yüksek tutulması, cihaza güvenin oldukça fazla olduğunu da gösterirken, önümüzdeki günlerde bu konuda önemli gelişmelerin yaşabilmesi mümkün. Zira yapılan açıklama sonrasında tüm gözler Google Nexus modellere çevrilmiş durumda. Android işletim sistemi ile piyasaya sunulan bu cihazlarda sistemde herhangi bir farklılık bulunmasa da cihaz Google tarafından özel işlemlerden geçmiş durumda. Bu bakımdan mevcut Android versiyonlarına göre daha üst kademede bir güvenlik sağlanmış halde.

Bu açıklama aynı zamanda Google için bir avantaj. Zira bu sayede sistemdeki güvenlik açıkları da tespit edilerek, daha derin güvenlik sağlanabilecek. Bu da herhangi bir zarar görmeden cihazların geliştirilmesini sağlayacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları