Google Drive'ın Ücretli Sürümü Google One Oldu!

Google'ın popüler bulut depolama hizmeti sunan Drive'ın ücretli versiyonun adı Google One olarak değiştiriliyor...


Google yeni Google One servisini tanıttı. Hala kullanımda olan Google Drive'ın ücretli sürümünün gelişmiş versiyou olarak tanımlanan Google One, kapasite ve bazı kullanım özellikleri anlamında farklılık sunuyor.

Google Drive ile fotoğraf, döküman ve bilgilerinizi internette saklayabiliyor ve gerekirse onları arkadaşlarınızla paylaşabiliyordunuz. Google'ın ücretsiz e-posta servisi Gmail üye olan herkes aynı zamanda bir Google Drive alanına da sahip oluyordu. Her Gmail kullanıcısı aynı zamanda 15 GB Google Drive alanına da sahip oluyordu. Bu alan yetmeyenler için ücretli sürümler de bulunuyordu.

Yeni duyurulan Google One ile ücretlendirme paketlerinde indirimler yapılırken yeni paketler de eklendi. Buna göre yeni paketler için aylık ödeme seçenekleri aşağıdaki gibi oluştu:

100 GB için ayda 1.99 Dolar
200 GB için ayda 2.99 Dolar (Yeni eklenen bir paket)
2 TB için 9.99 dolar (Yeni değil ama eski fiyatı 19.99 dolar idi)
10 TB için 99.99 Dolar
20 TB için 199.99 Dolar
30 TB için 299.99 Dolar

Fiyatlara baktığımızda ise en mantıklı seçeneğin (fiyat/performans anlamında) 2 TB depolama kapasiteli sürüm olduğu görülüyor.


Google One ile beraber yeni bir özellik olar aile paylaşımı da geldi. Bu yeni özelliğe göre 5 kişiye kadar aile fertleri de bu depolama alanından faydalanabilecek. Bunun işe yarar ve güzel bir özellik olduğunu belirtelim.

Google Drive'ı ücretli kullananlar kısa bir süre sonra otomatik olarak yeni servisin üyesi olacaklar. Bu paket sadece ücretli üyelikleri kapsadığı için şimdilik ücretsiz üyeler bu yenilikten faydalanamayacak. Kademeli olarak geçilecek Google One servisinin önümüzdeki günlerde Türkiye'deki kullanıcılara da açılması bekleniyor.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları