Google Android'e Gboard'u Getiriyor

Google tarafından yapılacak yeni güncelleme ile Gboard resmen kullanıma sunulacak.

Gboard aslında Android için Google Klavye uygulamasının yeni adı denebilir. Bu bakımdan güncelleme aldıktan sonra artık klavye Gboard olarak tanımlanacak ve başka bir şey yapmanıza da gerek kalmayacak.

Gboard Özellikleri Neler?

Gboard için bugüne kadar elde edilen bilgilere göre genel özellikler şöyle olacak;

Aynı anda birden fazla dilde yazma desteği

Kaydırarak yazma

Sesle yazım

Dahili emoji ve GIF

Buna özelliklere ek olarak, G düğmesi sayesinde, açık uygulamadan çıkmaya gerek kalmadan Google'ın yakınlardaki mağaza, restoran, video, resim, haber makaleleri, spor karşılaşmaları gibi bilgileri klavye vasıtasıyla doğrudan arayabilirsiniz. Üstelik bu Google aramanıza eğer ilginç bir şey bulursanız bunu konuşmanızda ya da kullandığınız uygulamada paylaşabilirsiniz.

GIF’ler Ön Planda!

GIF'ler doğrudan klavyeye eklenmiş uygulamalarla da paylaşılabilir. Üstelik önümüzdeki birkaç hafta içinde GIF sayılarının artması bekleniyor. Google, Messenger, Allo ve Hangouts uygulamalarının tümünde Gboard yerleşik olarak kullanılıyor. Üstelik Gboard yazdıkça öğrenir ve bu nedenle kişisel bir sözlüğe manuel olarak sözcük eklemeniz gerekmez Öğrenilen kelimeleri uygulamanın Ayarlar menüsünden etkinleştirirseniz, cihazlar arasında dahi senkronize edilebilir.

Gboard 100'den fazla dilde çalışıyor ve önümüzdeki aylarda bu konuda da ilerleme kaydedebilir. Bu bakımdan güncelleme ile birlikte yeni uygulama alındıktan sonra bu konudaki gelişimin daha da hızlı olması bekleniyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi