Göktürk 2 23 Milyon Kilometreyi Geride Bıraktı

Türkiye'den fırlatılan Göktürk 2 uydusunun yörüngeye yerleştirdikten sonra dünyayı 27 bin kere döndüğü belirtildi.

Yüksek çözünürlükte keşif imkanı sunan uydu, yörüngesindeki dördüncü yılını sorunsuz bir şekilde geride bıraktı. Göktürk 2 adı verilen uydunun özellikle fırlatıldıktan sonra Türkiye için büyük bir veri sağladığı belirtilirken fırlatma sonrasından bugüne kadar geçen süre içerisinde uydu 21 bin 387 kere dünyanın etrafında döndü. Bu yörünge etrafındaki hareketiyle 23 milyon 800 bin kilometrelik alanı da geride bırakan uydu bu bakımdan Türkiye'deki pek çok farklı alandaki çalışma için de önemli veriler sağladı.

Sorunsuz Hizmet Sağlandı

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda uydunun dört yıllık süresi ile ilgili değerlendirmeler yapılırken bu değerlendirmeler boyunca uydunun başarılı bir süreci geride bıraktığı belirtildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk özlü yaptığı açıklamadan özellikle uydudan alınan verilerin kaydedilmesi ve paylaşılması konusunda hava kuvvetlerinin yetkilendirildiği belirtti.

Uydunun bakım faaliyetlerinin ve teknik işlemlerindeki yetkinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde olduğu da açıklandı. Uydu ile elde edilen görüntülerin oldukça özel olduğu ve kamuya açık bir şekilde paylaşılmamaması dikkat çekerken özellikle istihbarat için uydun büyük bir yardım sağladı. Uydunun yüksek çözünürlük ile destek vermesi yer tespitinin ve yaşanan hareketlerin takip edilmesini kolaylaştırıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi