Giyilebilir Böbrek Geliştirildi!

Böbrek gibi önemli organların naklinde sorunların yaşanması ve organ nakli sırası beklenmesine çok önemli bir buluş ile çözüm getirilecek.

Bilim adamları böbrek sorunlarını gidermek amacıyla yaptıkları çalışmalarda çok önemli bir sonuca ulaşıldı. Konuyla ilgili elde edilen bilgilerde giyilebilir bir böbrek geliştirildiği ve kişilerin böbrek ihtiyacına gerek kalmadan bu giyilebilir böbrek ile yaşamına devam edebileceği açıklandı.

Dünya genelinde 2 milyon hastaya umut olması beklenen bu yenilik ile birlikte artık böbrek konusunda kişiler çok daha rahat bir tedavi süreci geçirebilecek. Giyilebilir böbrek ile birlikte kişilerin özellike böbrek yetmezliği gibi sorun yaşaması önlenirken, sağlık açısından da böbrek nedeniyle bir sorun yaşanması ortadan kaldırılacak. Dünya genelinde 2 milyon kişiyi yakından etkileyen bu sağlık gelişmesi aynı zamanda benzer sorunlar için de örnek teşkil ediyor.

Washington Üniversitesi'nde Geliştirildi

Washington Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar ile birlikte ortaya çıkarılan giyilebilir böbreğin şu anda test aşamasında olduğu ve önümüzdeki dönemler

tarafından geliştirilen ve devlet tarafından kullanılabilir onayı alan giyilebilir yapay böbrek diyaliz hastalarını büyük bir dertten kurtarabilir. Şu ana kadar yapılan testlerde 7 hastada giyilebilir böbreğin sorunsuz bir şekilde çalıştığı ve herhangi bir sağlık problemine yol açmadığı açıklanırken, konuyla ilgili çalışmaların süreceği ve yeni testler ile birlikte cihaza son halinin verileceği belirtildi.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi