Galaxy Note 7 Meğer Bu Yüzden Patlayıp Durmuş!

Samsung daha önce bir açıklama yaparak Aralık ayında Galaxy Note 7'ler için bir rapor yayınlayacağını duyurmuştu.

İşte Galaxy Note 7'nin patlama sebebiyle ilgili ilk ciddi rapor.. Teknoloji dünyasını aylarca meşgul eden zaman zaman dalga konusu olan Galaxy Note 7'lerin patlama sebebini hepimiz merakla bekliyorduk. Samsung geçtiğimiz günlerde buna dair bir rapor yayınlayacağını duyurmuştu. Batarya ısınmasından ve alev alma sorunları nedeniyle önce satışları durdurulan ardındn toplatılan cihazla ilgili geniş bir araştırma başladı.

Güney Koreli teknoloji dev yaşamış olduğu batarya sorununda önemli bir gelişmeyle karşımıza çıkıyor. Mühendislik araçları üretmesiyle bilinen Instrumental'ın Galaxy Note 7 üzerinde geniş bir araştırma yaptı. Kapsamlı araştırmanın sonucunda doğrudan batarya kendisiyle ilgili olmadığı ortaya çıktı. Öyle iki cihazın patlamasına sebep olarak tercih edilen agresif iç tasarım anlayışı olarak açıklandı. Firmanın yapmış olduğu analizler sonucunda telefonlardaki tasarımın normal işlemler süresince bile bataryayı sıkıştırabilecek yapıya sahip olduğu belirtiliyor. Galaxy Note 7'nin bataryası raporda bahsi geçen negatif ve pozitif katmanların birbiriyle temas etmesi durumunda patlamaya yahut alev almaya sebebiyet veriyor. Daha önce Samsung bu durumla ilgili agresif üretim parametreleri nedeniyle olması gerekenden daha ince yapıldığını açıklamıştı.

Özetle durum şu; geniş kapasiteli bir bataryayı ince tasarıma sığdırmaya çalışmışlar. Durum böyle olunca da patlama kaçınılmaz olmuş. Samsung gibi teknoloji devi nasıl oluyor da ince tasarımlı bir batarya kullanmayı düşünmedi bilemiyoruz ancak 5 milyar dolar zarar ettiği ortada. Bunun yanında kullanıcıların güvenini kaybettiği de. Tabi yine de böyle bir durum yaşadığı için vazgeçilecek bir marka olduğunu düşünmüyorum. Yapmış olduğu diğer telefon modellerine haksızlık olur.

Peki siz bu durum ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları