Ford'un Otonom Araçları Avrupa Yollarına İniyor

Ford, 2021 yılına kadar tamamen özel ve otonom bir araç için iddialı olurken bu planın bir parçası olarak kendi kendine çalışan otomobil teknolojisini gelecek yıl Avrupa yollarına taşımayı planlıyor.

Konuyla ilgili yapılan paylaşımlarda projenin ne aşamada olduğu öğrenilirken araçların denemeleri için Essex'deki Mühendislik Merkezi'nin tercih edildiği duyuruldu. Almanya'daki Aachen ve Köln'deki Araştırma ve İleri Mühendislik tesislerinde de ek testler yapacağını açıklayan otomobil devi bu açıklamaları ile dikkat çekti. Ford, test yerindeki ekiplerin özel olarak seçildiğini ve bu sayede otonom sürüş teknolojisinin hızlandırabileceği açıklandı.

Resmi Açıklamalar Yapıldı

Konuyla ilgili açıklama yapan Lukaszewicz, testler için Avrupa’nın seçilmesinin önemli olduğunu söylerken farklı yerlerde yapılacak testler ile otonom sürüşün destekleneceğini belirtti. Tüm ülkelerdeki yol ve trafik kuralları farklı olduğu için araçtaki teknolojilerin ve sistemin de tüm ülkelere göre düzenlenmesi ve ülkeleri desteklemesi gerekiyor.

ABD’de Testlere Başlandı

Amerikan otomobil üreticisi, şu andan itibaren beş yıl içinde kendi kendine çalışan bir otomobil oluşturmak amacıyla ABD'de teknolojisini test ediyor. Şirket, Avrupa merkezli testin pek çok önemli gelişmeyi de sağlayacağını umuyor.

5 Yıllık Plan Yapıldı

Büyük plan, beş yıl içinde SAE Seviye 4 farklı otonom araç üretmek. Testler için şirket, bir sürü sensör ve kamera ile yüklenmiş olan Ford Fusion Hybrid araçları kullanıyor. Araç, diğer Fusion Hybrid'e benzese de çatıdaki ek donanımlar farklı bir araç olduğunu gösteriyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları