Ford'un Araçları Tehlikede Olabilir!

Otomobil üreticisi For'un 350 bin otomobili şansıman sistemindeki bir arıza yüzünden geri çağırıldı...

Bazen otomobilerde yaşanan teknik sorunlar nedeniyle üreticiler araçlarını geri çağırıyor. Çağırılan bu araçlar tamir edildikten sonra sahiplerine teslim ediliyor. Bu sefer benzer bir durum Ford şirketi ABD'de yaşanıyor. Bazı Ford otomobillerin şanzıman sisteminde yaşanan sorun nedeniyle 350 bin araç geri çağırılıyor.

Bu sorun 2018 model 10 vitesli otomatik şanzımana sahip F-150 ve Expedition modellerini doğrudan ilgilendiriyor. 6 vitesli otomatik şanzımana sahip 2018F-650 ve F-750 modelleri de bu sorunla karşı karşıya. Kablo klipsinden kaynaklı sorun, vites değişimini sağlayan kabloyu şanzımana bağlayan klipsin yerine oturmaması sebebiyle meydana çıkıyor. Sürücünün seçmiş olduğu vites yerine farklı bir vitese geçiş yapma ihtimalini arttırdıgı için haliyle kaza riskini de yükseltiyor.

Başka bir sorun ise şanzman pimleri olduğu öğrenildi. Sadece 161 araçta görülen problemin bulunduğu modeller ise bu şekilde;2017-2018 Ford F-150, 2018 Expedition, 2018 Mustang ve 2018 Lincoln Navigator.

Etkilenen araçların tümü 10 vitesli otomatik şanzımana sahip. Yine aracın park modeuna geçmesini engelleyen bu durum, büyüj tehlikelere davet çıkarabilir.

Son zamanlarda karşılaşılan geri çağrı problemleri yüzünden binlerce sürücü durumdan şikatçiler. Test aşamaları sırasında araçların doğru düzgün kontrol edilmediğini savunan sürücüler, bu duruma şirketlerin artık dur demesini istiyor.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları