Fitbit, Google'a giyilebilir teknolojinin kapısını açıyor!

Google'ın daha önce Fitbit'i satın almak istediği haberleri gündemdeydi.

Google çevrimiçi arama faaliyetinin ötesine geçmeyi hedefliyor ve Fitbit de dahil olmak üzere rakiplerine karşı mücadele etmek için elinden geleni yapıyor.

İki şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin teknoloji devine giyilebilir teknoloji alanına bir giriş sağlayarak Google’ın Fitbit’i 2.1 milyar dolara satın almayı kabul ettiğini belirtti.

Bu hamle, Google’ın temel çevrimiçi arama işinin ötesine geçerek donanıma ve Fitbit de dahil olmak üzere Apple’ın rakiplerine karşı mücadelesi anlamına geliyor.

Fitbit kurucularından ve CEO'su James Park iki firma tarafından yapılan açıklamada, "Dünya genelinde daha sağlıklı ve daha aktif bir yaşam sürmek için ürünlerimize güvenen 28 milyondan fazla aktif kullanıcıyı destekleyen güvenilir bir marka oluşturduk" dedi. Anlaşmayı ilan eden şirket ayrıca "Google, misyonumuzu ilerletmek için ideal bir ortaktır. Fitbit, giyilebilir kategorideki yenilikçiliği hızlandırabilir, daha hızlı ölçeklendirebilir ve sağlığı herkes için daha da erişilebilir hale getirebilir. Gelecekte olanlar için daha heyecanlı olamam."


Google’ın cihaz ve hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olan Rick Osterloh, giyilebilir teknoloji öncüsü için yapılan anlaşmanın, "dünya çapında daha da fazla insana yardım etmek için giyilebilirler için en iyi donanım, yazılım ve AI'yı bir araya getirme" olduğunu söyledi.

Fitbit ilk spor gruplarını ilk tanıyanlar arasında yer alırken, son yıllarda rakipleri daha iyi bir başarıya elde etmişti. Araştırma şirketi IDC'nin 2019 yılının ikinci çeyreğine yönelik yaptığı bir araştırma, Fitbit'i Çin'in Xiaomi'nin küresel pazar lideri olduğu pazarda dördüncü sırada, ardından da Apple'ın önde gelen akıllı yazılımı ve Çin merkezli Huawei'yi yaptığı pazarda dördüncü sırada bulundu.

Fitbit, 2017'de kendi smartwatch'ını piyasaya sürdü, ancak Apple Watch'a ayak uyduramadı. Tüm dünyadaki düzenleyicilerden internet aramalarının baskınlığı üzerindeki baskısıyla karşı karşıya kalan Google, bağlı hoparlörlerle birlikte bir dizi Pixel akıllı telefon ve tablet de dahil olmak üzere donanım tekliflerini artırıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları