Fiat Egea Güvenlik Testlerinde Sınıfta Kaldı!

Fiat tarafından geliştirilen ve ezber bozan otomobil olarak tanımlanan Fiat Egea’nın test sonuçları büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Türkiye'de üretilen ve Türkiye başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine ihracatı gerçekleştirilen Fiat Egea, yeni güvenlik testlerinde boy gösterdi. Yapılan testlerde aracın düşük bir performans göstermesi aracın dayanıklılık ve güvenlik konusunda oldukça başarısız olduğunu ortaya çıkardı.

Fiat Egea’ya 3 Yıldız

Yayınlanan raporların ardından Fiat Egea ciddi bir prestij kaybı da yaşadı. 1 milyar dolarlık yatırım ile Bursa'daki fabrikalarda üretilmeye başlanan ve 2023 yılına kadar 1 milyon üretilmesi planlanan, Fiat Egea’ tüm bu seri üretimlere karşın güvenlik noktasında beklentileri karşılayamıyor. Yapılan testlerden sadece üç yıldız almayı başaran Fiat Egea üstelik çocuk yolcu korumasında yüzde 60 gibi bir düşük olana sahip durumda. Standart donanımlardaki model üzerinden yapılan araştırmalar ve testlerde yetişkin yolcu korumasında yüzde 82, yaya korumasında yüzde 62’lik bir oranın elde edildiği ve bu oranlar ile birlikte aracın ancak üç yıldız almayı başarabildiği açıklandı. Baş darbesi 14.8, bacak darbesi 6 puan olan araç genelde başarısız oldu. Üstelik aracın pek çok açıdan aldığı puan kötü olarak değerlendirildi.

Fiat tarafından üretimi gerçekleştirilen önceki modellere bakıldığında yeni araç modelinde güvenlik açısından herhangi bir geliştirmenin yapılmamış olması bu konuda en çok eleştirilen noktalardan birisi oldu.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları