FBI açıklamasını yaptı Ruslar hacklemiş!

FBI, Rusların yüz binlerce yönlendiriciyi hacklediğini söyledi. FBI, yönlendirici sahiplerini VPNFilter kötü amaçlı yazılımını durdurmak için harekete geçti.

FBI Cuma günü, Rus bilgisayar korsanlarının yüz binlerce ev ve ofis yönlendiricisini ele geçirdiğini ve kullanıcı bilgilerini toplayabildiğini veya ağ trafiğini kapattığını söyledi.

ABD yasa uygulayıcı ajansı, birçok marka yönlendiricinin sahiplerinin kendilerini kapatıp tekrar açmalarını ve kendilerini korumak için üreticiden güncellemeleri indirmelerini istedi.

Bu uyarı, Çarşamba günü mahkeme emrini takip ederek, FBI'ın bilgisayar korsanlarının yönlendiricilere talimat vermek için kullanmayı planladıkları bir web sitesini ele geçirmesine izin verdi. Kötü niyetli iletişimi kesmesine rağmen, hala yönlendiricileri yönlendirdi ve Cuma günü uyarısı bu makineleri temizlemeyi amaçlıyordu.

Polis teşkilatı, yabancı siber aktörlerin, küçük veya ev ofislerinde, bir botnet veya VPNFilter olarak bilinen virüs bulaşmış bir cihaz ağıyla yönlendiricileri hedeflediklerini söyledi.

Siber güvenlik uzmanları ve yetkililer, VPNFilter'in dünya çapında tahmini 500.000 cihazı etkilediğini söylüyor.

Büronun siber bölümü kamuoyunda uyarıda bulunan "FBI, küçük ofis ve ev ofis yöneticilerinin herhangi bir sahibini kötü amaçlı yazılımları geçici olarak bozmak ve virüs bulaşmış cihazların olası tanımlanmasına yardımcı olmak için cihazları yeniden başlatmasını önerir."

"Sahipler, cihazlarda uzaktan yönetim ayarlarını devre dışı bırakmayı ve etkinleştirildiklerinde güçlü parolalar ve şifreleme ile güvenlik altına almayı düşünmelidir. Ağ aygıtları, en son kullanılabilen ürün yazılımı sürümlerine yükseltilmelidir."

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları