Fatih Projesi ile Dağıtımı Yapılan Tabletler Öğrenciler Tarafından Satılıyor!

Türkiye sınırların içerisinde birkaç sendir uygulanan Fatih Projesi kapsamında öğrencileri dağıtımı yapılan tabletler ilegil görmeye satışa çıkıyor.

Türkiye’de halen çok iyi bir proje olarak görülen “Fatih Projesi” kapsamında öğrencilere binlerce ücretsiz şekilde tablet dağıtımı yapılmıştı. Aynı zamanda akıllı tahtalar ile etkileşimli olacak olan bu eğitim sistemi teknoloji ile bir araya getirerek çok daha başarılı ders sunmaktı fakat kağıtta durduğu gibi durmadı. Kimine göre başarılı kimine göre bade başarısız olan bu projenin tablet kısmında genel olarak öğrenciler tarafından beğenilmediğini açıklayabiliriz. Çünkü maliyetten düşürüldüğü için özelliklerinde farklılık gösteriliyor.

Öğrencilerin bu beğenmeleri sonucunda 200 TL ila 500 TL araısnda değişim gösteren tabletler satılmaya başlandı. Bunun üzerine MEB ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün IP takibi yaparak bu durumu incelediği söyleniyor. Bu zaman kadar toplamda 1 milyon 438 bin 700’den fazla tabletin dağıtıldığı proje kapsamında birçok terel saıtş sitesinde bu tabletin satıldığını görmek mümkün. Kullanım kısıtlamasının tabletin eğitim amacıyla olması nedeniyle yapıldığı gerekçesiyle öğrenciler root işlemi uygulayarak tableti normal kullanıma açmak istiyor.

Bu nedenle MEB tarafında adli takip başlattırarak, Satışı yapılan ya da Root işlemi yapılara çaılan cihazların IP takibini yaparak bu satışı gerçekleştiren kişiye Disiplin Yönetmeliği’nce ceza verileceği açıklanıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları