Facebook'un Drone'u Yapay Zekası Yüzünden Yere Çakıldı!

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, sadece sosyal medya ile kalmak istemiyor internette satmak istiyor.

Facebook'un kurucusu Zuckerberg, geçtiğimiz yıllarda yapmış olduğu açıklama ile birlikte drone geliştireceğini ve internet erişiminin olmadığı yerlere internet sağlayacağını duyurmuştu. Kablosuz internet sunmak için özel insansız hava araçları geliştildi. Ancak prototip aşamasında olan testleri devam eden bu drone'larda 20 metre boyunda olup yaklaşık 2 saat kadar havada kalabiliyor. Sahip olduğu yapay zeka tarafından kontrolü olan drone bu kez şaşırttı.

Test aşamasındayken düşen drone'un yapay zekasında sorun çıktı. Normalde daha yumuşak bir şekilde iniş yapmasını sağlayan yapay zeka bu kez başarısız olup drone'un sert bir şekilde yere çakılmasına sebebiyet verdi. Yaşanan bu sorundan sonra drone çalışmaları riske atılmış oldu. Ancak Mark Zuckerberg, havada internet projesi için oldukça istekli.

Yapay zekanın rüzgarı, hızı, yüksekliği, çevrenin çoğrafi durumunu hesaplayarak normal şartlarda daha güvenli bir şekilde iniş yapan drone'un yaşamış olduğu bu aksilik nedeniyle çalışmalar da aksayacak. Düşen dev drone'un yakınında kimse olmadığından ölen ve yaralanan olmadı ancak eğer sorun devam ederse insanların başına düşmesi muhtemel olan bu dronelar tehlikeli hale gelebilecek.

Bakalım havada internet projesi gerçekleşebilecek mi?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Çayı seven, çay sevmeyeni anlamayan ne yazık ki işi gereği genelde soğuk çay içen bu dertten muzdarip.. Ayrıca iki nokta cemiyetinin başkanı (..) Hayatı genel anlamda çay ve bilgisayar ile geçer. Teknoloji alanında makale ve haber ve analizler yazdı. Hizmetlerin gerçek kullanıcıları nasıl etkilediği hakkında bilgiler ile ilgileniyor..