Facebook'tan işlemci atağı!

Facebook, AI cihazları için kendi işlemcilerini kurmak istiyor. Facebook kendi işlemcilerini yapmak için kolları sıvadı.

Facebook, teknoloji işindeki en son simgesi olan ve kendi işlemcilerini üretmeye olan ilginin arttığını ortaya koyuyor. Apple, kendi işlemcisini üreten ilk şirketlerden biriydi ve iPhone çipleri gelişinden bu yana sektöre öncülük ediyor. Samsung, Google, Huawei ve Xiaomi mobil cihazlar için kendi işlemcilerini geliştiren diğer iyi bilinen cihaz üreticileridir.

Facebook’un hareketiyle ilgili ilginç olan şey, sosyal ağın kendi başına birçok donanım ürünü yapmamasıdır. Oculus kulaklık bir istisnadır. Dahası, Facebook'un sesle aktif hale getirilmiş akıllı hoparlörlerini bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya süreceği söyleniyor.

Bu yüzden Facebook'un yarı iletkenleri tasarlamak için kendi ekibini oluşturduğu haberi biraz şaşırtıcı. Ama şirket gerçekten böyle planlarla ilerliyor.

Bloomberg raporuna göre, sosyal ağ “uçtan uca SoC / ASIC, firmware ve sürücü geliştirme organizasyonu” oluşturacak bir yönetici tutmayı düşünüyor.

Oculus dahil bu özel çipler Facebook'un ana ürün, sosyal ağ için eserlerde olabilecek çeşitli yapay zeka ve makine öğrenme özellikleri ile yardımcı olmak için kendi veri sunucularında kullanılabilir .

Duyurunun SoC yönü veya Apple-A-chips çipleri ya da Qualcomm Snapdragons gibi mobil cihazlarda kullanılan sistemde Çip işlemci işleyicilerini işaret ediyor.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları