Facebook, milyonlarca kullanıcının telefon numarasını..

Facebook'a bağlı yüz milyonlarca telefon numarası hesaplar çevrimiçi bulundu.

Açığa çıkan sunucu, coğrafi bölgelerdeki kullanıcılar üzerindeki birkaç veritabanında 419 milyondan fazla kayıt içeriyordu; bunlara ABD merkezli Facebook kullanıcıları hakkında 133 milyon kayıt, İngiltere'deki 18 milyon kullanıcı kaydı ve bir başka kişi de Vietnam'daki kullanıcılara yönelik 50 milyon kayıt bulundu. Ancak sunucu bir parola ile korunmadığından, herhangi biri veritabanını bulabilir ve erişebilir.

Her kayıt, bir kullanıcının benzersiz Facebook kimliğini ve hesapta listelenen telefon numarasını içeriyordu. Bir kullanıcının Facebook kimliği, bir hesabın kullanıcı adını kolayca ayırt etmek için kullanılabiliyor.

TechCrunch, bilinen bir Facebook kullanıcısının telefon numarasını, listelenen Facebook Kimlikleriyle eşleştirerek veritabanındaki bir dizi kaydı doğruladı. Telefon numaralarını Facebook'un kendi şifre sıfırlama özelliği ile eşleştirerek, bir kullanıcının hesaplarına bağlı bir telefon numarasını kısmen ortaya çıkarmak için kullanılabilecek diğer kayıtlar da kontrol edildi. Kayıtların bazıları ayrıca kullanıcının adını, cinsiyetini ve ülkeye göre konumunu da içeriyordu.

400 milyonun üstünde Facebook kullanıcısının telefon numarası veri tabanında ifşa oldu. Aslında bu Facebook ile ilgili ilk skandal değil. Ancak görünen o ki son da olmayacak...

Peki siz Facebook'un bu kadar açık vermesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları