Elon Musk'ın Koltuğu Sallanıyor!

Genç girişimci Elon Musk'ın elektrikli otomobil üreten Tesla'daki koltuğu sallanıyor...

Son yılların en renkli girişimci kişiliklerinden biri olan Elon Musk, ani çıkışları ve kimseye aldırmayan hareketleriyle teknoloji camisaının önemli isimlerinden biri oldu. Tesla ve SpaceX gibi dev teknoloji şirketlerinin başındaki isim olan Musk'ın otomobil üreticisi Tesla'daki geleceği sıkıntıya düşmek üzeredir.

Tesla'nın CEO'su olan Musk'ın geleceği ile ilgili yapılacak yönetim kurulu oylamasında koltuğunu kaybetme riski ile karşı karşıya. Tesla'nın yüzde 12'sine sahip olan Jing Zhao, hem Elon Musk hem de kardeşi Kimbal Musk'tan şikayetçi. İki ismin de şirketten uzaklaştırılmasını isteyen Zhao, Elon Musk'ın CEO'luk görevini de bırakmasını istiyor.

Bu senenin ilk çeyreğinde 710 milyon dolarlık zarar açıklayan Tesla'da tarihin en büyük değişimi yaşanabilir. Buna göre yarın yapılacak yönetim kurulu toplantısında Elon Musk'ın CEO'luk görevinden ayrılması oylanacak.

Yönetim kurulu ise bu değişikliğe olumlu bakmadığına dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar söylendi: "Tesla gelişme döneminde ve uzun dönemli hedeflerimizi gerçekleştirmek için iyi yönetime ihtiyaç var. CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini ayırmak şirketin ve hissedarlarının çıkarlarına hizmet etmeyecektir."

Benzer bir durum Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un hayatında da yaşanmıştı. Bir dönem kurduğu şirketten ayrılmak zorunda kalan Jobs, daha sonra tekrar şirkete dönerek CEO koltuğuna oturmuştu. Elon Musk için ne gibi bir gelişme yaşanacak şimdilik belirsiz olsa da CEO koltuğunu kolay kolay bırakmayacağını söyleyebiliriz.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları