Elektrikli Araçlar Yaya Güvenliği için Gürültülü Olacak!

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), hibrid ve elektrikli hafif araçlarda gürültüye ihtiyaç olduğunu duyurdu.

NHTSA tarafından yapılan son açıklamalar oldukça dikkat çekti. Dört tekerlekli hibrid ve elektrikli hafif araçlar üreten tüm üreticilerin araçlarını, hızlandırmada ileri veya geri hareket ederken sesli ses çıkaracak aletlerle donatmaları gerekeceğini ifade edildi. Araçlar özellikle düşük hızlarda hareket ederken çok daha sessiz olduğundan dolayı yayalar için ciddi sıkıntılar çıkabiliyor.

1 Eylül 2019’a Kadar Değişim Olacak

1 Eylül 2019'a kadar tüm üreticilere süre tanındı. Tüm yeni otomobil üreticilerine yeni hibrid ve elektrikli araçlarda olması gereken yeni federal güvenlik standartları hakkında bilgilendirmeler yapılırken 2019 yılına kadar kademeli bir şekilde geçicin yapılacağı belirtilid.

Yaya Yararlanmaları Önlenecek

NHTSA tarafından yapılan bu çalışmaların her yıl 2,400 yaya ölümünün önlenebileceği belitilirken bu düzenlemelerin gerekli olduğu ifade edildi. Bu bakımdan elektrikli araçlarda sessizlik her ne kadar iyi olarak görülse de artık uyarıcılar ile sesli araçlar yaratılacak.

Çarpışma Riski Yüzde 35 Daha Fazla!

NHTSA tarafından yapılan araştırmalarda düşük hızda yaya çarpışmalarında yer alan hibrid ve elektrikli araç oranının içten yanmalı motorlu araçlara göre yüzde otuz beş daha yüksek olduğu ifade edildi. Üstelik aynı oran bisikletçilerle çarpışma konusunda daha yüksek ve yüzde 57 olarak belirtilmiş durumda.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları