Dünyanın Eski Rengi Bulundu!

Avustralya’da bilim insanları, Sahra Çölü derinliklerinde bu güne kadar keşfedilen en eskş biyolojik rengi bulduklarını açıkladı...


Şİmdiye kadar dünyanın en eski renginin olduğunu ve bu rengin ne olduğunu merak ettiniz mi? Avustralya'lı bilim insanları Sahra Çölü derinliklerinde bu güne kadar keşfedilen en eski biyolojik rengi bulduklarını açıkladı. Ortaya çıkan parlak pembe rengindeki maddenin 1.1 milyar olduğunu belirtiyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden araştırmacı Nur Gueneli, anitk pigmentin Moritanya'da yürütülen çalışmalarda, Sahra Çölü derinliklerde bulunan kayalıklardan elde edilen rengi açıkladı. Gueneli, keşfedilen bu pigmentin daha önce bulunanlardan yaklaşık 500 milyon yıl daha eski olduğunun altını çizdi. Bu rengin başlangıçta yeşil renkte olduğu ve konsantre formunda koyu mordan kırmızıya dönüştüğü tahmin ediliyor.

Keşfedilen molekül fosillerin Tyrannosaurus Rex dinozor fosilinden 10 kat daha eski olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeni keşfin Dünya'da ilk hayvan yaşamının evrimleşmesine, neden 4 milyar yıl gerektiğine yeni bir anlayış sunabileceğini düşünüyor.

Bilim dünyası her geçen gün yeni bir buluş ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Peki ya siz nasıl buldunuz dünyanın parlak pembe rengini?

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları