Dizel Araç Alacaklara ÖTV Şoku!

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklamalarda araçların vergilendirilmesinde yeni bir döneminin başlayacağı belirtildi. İşte konu ile ilgili detaylar.

Son dönemlerde dünya genelinde dizel araçlara yönelik farklı çalışmalar yapılırken Maliye Bakanlığı tarafından da dizel araçlara yönelik yeni bir düzenlemenin yapılacağı belirtildi. Bugün yapılan resmi açıklamada araçların vergilendirme sisteminin baştan aşağı değiştirileceği ve özellikle dizel araçların özel tüketim vergisi kapsamında daha yüksek oranlarda bir ücretin alınacağı duyuruldu. Bu bakımdan bundan sonraki süreç içerisinde dizel araçların vergisi artacağından dolayı araçların fiyatlarında da bir yükseliş olacak.

Vergide Yeni Dönem Başlıyor

Araçların vergi ücretinin belirlenebilmesi adına farklı kriterlerin göz önünde bulundurulacağı belirtilirken araçların hususi kullanım, yük taşımacılığı ya da spor bir araç olup olmadığı gibi tüm detaylarına bakılacak. Bu bakımdan özel bir vergilendirme hesaplama sisteminin getirileceği belirtilirken şu anda tasarı halinde olan düzenleme son hali verildikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilerek kamulaştırılacak.

Konuyla ilgili yapılan bilgilendirmeler halinde önümüzdeki dönemlerde araç sektöründe özellikle fiyatları açısından ciddi değişikliklerin yaşanması bekleniyor. Yapılacak değişiklikler ile ilgili özellikle oranlar üzerinden herhangi bir açıklama yapılmasa da önümüzdeki günlerde tüm bu mesajların paylaşılması bekleniyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları