Çin'den Tesla Model X'e Rakip Çıktı!

Çin merkezli araba üreticisi NIO, Tesla'nın Model X'ine rakip olacağı düşünülen ES8 modelinin lansmanını yaptı...

Çin'in Tesla'sı olarak bilinen NIO, son senelerde oldukça büyük atılımlar yaptı. Ülkedeki elektrikli otomobil pazarına yönelik büyük planları olan firma, ES8 modelinin lansmanını yaptı.

NIO'nun 7 koltuğu bulunuyor ve saatte 100 km hıza 4,4 saniyede ulaşıyor. Teslan'nın Model X'i bu hıza 4,7 saniyede çıkabiliyor. Otomatik sürüş imkanına sahio araç, fren sistemi konusunda da oldukça iddialı. En önemlisi ise aracın pillerinin 3 dakikada değiştirilmesi. Bunun içinde Çin'de pil değiştirme merkezlerinin de kurulması planlanıyor.

Şirketin müdür yardımcısı Zhu Jiang ise Tesla'yla karşılaştırılması doğru bulmayarak, "İnsanlar NIO'yu başka markalarla karşılaştırıyor. Ama aslında araba, bizim sunduğumuz, ve yazılım, bulut ve müşteri servisinden de oluşan paketin sadece bir parçası. NIO'yu farklı yapan bir internet ürünü olmasıdır. Amacımız, müşteri memnuniyetini hedef alan yepyeni bir sistem. Ürün, rakiplerimizinkine benzeyebilir, ama aslında iş modelimiz çok farklı." açıklamasında bulundu.

Çin'de aracın fiyatı Model X'ten 260 bin lira daha düşük. Elektrikli araç kullanıma verilen yardımla birlikte ES8'in fiyatı 370 bin Yuan'a (yaklaşık 216 bin lira) düşmesi bekleniyor.

Aracın videosuyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Siz Çin'in Tesla modelini beğendiniz mi?

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları