Çalışanlar Kod Yazmayı Öğrenmeli

Çalışanlar için en önemli teknolojik yetenek kod yazmayı bilmek. Profesyonel olarak bu işi yapmayı planlamıyorsanız bile tasarım yapabilmek ve program yazmak oldukça önemli.

Kod yazmayı bilmiyorsanız bugünün dünyasında efektif olarak fonksiyon göstermeniz imkansız.

Babson College profesörlerinden Tom Davenport’un The Wall Street Journal Türkiye’de (www.wsj.com.tr) yayımlanan yazısında, bilgisayar kodlarının önemine dikkat çekiliyor.

Hayatlarını kazanmak içn bu işi yapan kişilerle kaçınılmaz şekilde karşılaşacaksınız. Bu nedenle de bu kişilerle efektif olarak iletişim kurmanız gerekecek.

İşinizin bir parçası olarak bilgisayarla çalışacaksınız, bu nedenle de bilgisayarların nasıl çalıştığını anlamanız ve kullandığınız yazılımın nasıl çalıştığını bilmeniz gerekiyor.

Kullandığınız bilgilerin birçoğunu internetten edineceksiniz. Bu nedenle "404 not found" ya da "500 internal server error" mesajlarını gördüğünüzde neyin yanlış gittiğini bilmeniz faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra kod yazmayı öğrenmek işinizi korumak ya da bir işe girmek konularında da son derece faydalı. "Yazılım geliştiriciler" gelecek on yıl içinde gelişmesi beklenen iş alanlarından da biri.

Yazılım profesyonellerinin yanı sıra yazılım amatörlerine de ihtiyacımız var. McKinsey & Co., yalnızca ABD’de 1.5 milyon amatöre ihtiyaç olacağı öngörüsünde bulunmuştu.

Okulu bıraktıysanız bile geç değil. Temel seviyede kod yazmayı öğrenmek için kullanabileceğiniz çok sayıda kaynak var.

Kod yazmayı öğrenirseniz 21. yüzyılda yaşamayı da öğrenmiş olacaksınız.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi