Burger King'in Skandal Reklamı!

2018 Dünya Kupası için bir reklam kampanyası hazırlayan Burger King'den Rusya kanadı, forma giyen bir futbolcudan hamile kalan kadınlara para ödülü teklif etti...


2018 Dünya Kupası için bir reklam kampanyası hazırlayan Burger King'in Rusya kanadı, turnuvada forma giyen bir futbolcudan hamile kalmaları durumunda Rus kadınlara bir ömür boyu Whopper ve 3 milyon ruble ödül vereceklerini duyurdu.

Reklamın yapılmasından sonra halktan tepki alan reklam apar topar kaldırıldı. Ve özür dilendi. Bu aralar Rusya'da gündem kadınların obje olarak hedef gösterilmesi üzerine tartışmalar başladı.

Salı günü Salı günü Rusya'nın popüler sosyal medya platformu VK'da yayımlanan reklam, halkın büyük tepki göstermesi sonucu kaldırıldı. Burger King Rusya, Rusya'nın Facebook'u olarak bilinen platformda kampanyanın aşağılayıcı ve küçük düşürücü olduğunu kabul ederek özür diledi ve reklama ait tüm unsurları sayfadan temizledi.Ancak halk, bu olayı unutmayacağının sözünü vererek Burger King'i protesto edeceklerinin altını çizdi.

Burger King Genel Merkezi'nin yaptığı açıklamada "Rusya'daki ekibin online olarak yürüttüğü ve kırıcı olduğu açık olan kampanyadan dolayı özür dileriz." denildi. Rus haber ajansı Interfax'a göre Burger King'in Rusya distribütörü olan Burger Rus LLC şirketi ise VK platformu dışında herhangi bir basın açıklaması yapmadı.

Konu hakkında ilerleyen günlerde ne gibi gelişmeler olur bilmiyoruz ancak bir kadının obje olarak gösterilip vaatlerde bulunulması... insanlık dışı bir davranıştan başka bir şey değildir.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları